Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Existoval na Marsu život? Vědci jsou zřejmě na stopě novým důkazům

Existoval na Marsu život? Vědci jsou zřejmě na stopě novým důkazům

Je známo, že povrch Marsu byl v minulosti částečně pokrytý vodou, z čehož odborníci vyvozují, že na něm mohl existovat život. Žádné důkazy se ale prozatím nepovedlo na Marsu najít. Nejnovější vědecké poznatky by však mohly ve zkoumání života na rudé planetě znamenat zásadní průlom.   

Vědci předpokládají, že prostředí na Marsu bylo v minulosti mnohem mokřejší a obyvatelnější, než se doposud předpokládalo. K takovému závěru je dovedla simulace vzniku minerálu – merrillitu, který se dříve našel v meteoritech z Marsu.

Vědci nejprve uměle vyrobili minerál whitlockite, z něhož jak předpokládali, mohl vzniknout merrillit. Aby nasimulovali podmínky, kterými minerál prošel při odtržení od Marsu, přidali vědci k uměle vyrobenému vzorku kovové destičky a nechali ho vystřelit ze zbraně. Na náboj tak totiž působí podobné tlaky, jaké zažívá meteorit při průletu atmosférou.

Takto upravený vzorek následně zkoumali pod rentgenovými paprsky a zjistili, že extrémní atmosférické podmínky minerál vysušily. Chemické složení vzorku pak skutečně připomínalo minerál, který se běžně vyskytuje v meteoritech z Marsu nalezených na Zemi, ale není přirozenou součástí povrchu rudé planety.

„Toto zjištění je důležité pro vyvození, kolik vody mohlo být na Marsu a zda se voda skutečně vyskytovala na Marsu, nebo je přítomna jen v kometách a meteoritech,“ uvedl pro list Independent Martin Kunz, jeden z vědců, který se podílel na výzkumu.

Protože vědci prováděli pokus na synteticky vyrobeném minerálu, budou nyní zkoumat, zda k podobné proměně došlo i na skutečných meteoritech z Marsu. Pokud by se ukázalo, že ke změně chemického složení skutečně dochází, znamenalo by to dle nich, že na Marsu byly v minulosti mnohem přívětivější podmínky pro život, než se doposud přepokládalo.

Už dříve vyšlo najevo, že na Marsu byla voda, což je jeden z důležitých předpokladů pro výskyt života. Nejnovější výzkum jednak naznačuje, že vody mohlo být více, než se doposud předpokládalo, jednak ukazuje, že na planetě může být přítomen další životu důležitý prvek – fosfor. Ten se totiž uvolňuje z whitlockitu, když se rozpouští ve vodě. Pokud by vědci dokázali, že se na Marsu skutečně vyskytuje, rapidně by tím vzrostla šance, že prostředí na planetě umožňuje život. 

 

  

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744