Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Existovala Atlantida? Vědci objevili ztracený kontinent

Existovala Atlantida? Vědci objevili ztracený kontinent

Legendy vyprávějí, že před deseti tisíci lety existoval kontinent s vyspělou civilizací, který zničila přírodní katastrofa. Mýtus o bájné Atlantidě fascinuje po řadu generací děti i dospělé, její existenci se ale nikdy nepodařilo přesvědčivě doložit. Nejnovější vědecký objev ukazuje, že hluboko pod mořským povrchem se skutečně mohou nacházet ztracené kontinenty. 

Vědci zjistili, že na dně Indického oceánu leží kontinent, který se dříve rozkládal mezi Madagaskarem a Indií. Výzkumníky k myšlence o existenci ztracené pevniny dovedlo měření, které ukázalo, že v některých částech Indického oceánu jsou silnější gravitační pole, jejichž příčinou je silnější vrstva oceánské kůry.

Při objasňování jevu vědci pracovali s teorií, která předpokládala, že se v minulosti část pevniny potopila a následně se spojila s oceánskou kůrou. K potvrzení hypotézy badatele dovedl výzkum na ostrově Mauricius, kde naměřili silnější gravitaci.

Ostrov sopečného původu je osm milionů let starý, ale na jeho plážích vědci objevili krystalky zirkonu pocházející z doby před třemi miliardami let, které se na zemský povrch s nejvyšší pravděpodobností dostaly během sopečného výbuchu. Analýzou krystalků vědci zjistili, že ostrov leží na části ztraceného kontinentu, který pojmenovali Mauritia.

Před zhruba pětaosmdesáti miliony let se pevnina rozkládala mezi Indií a Madagaskarem, které tehdy od sebe dělila mnohem kratší vzdálenost než dnes. Když se od sebe Indie a Madagaskar začaly vzdalovat, Mauritia se napnula jako pružina a nakonec se rozlomila.   

Vědci předpokládají, že na Mauritii spočívají i další sopečné ostrovy v Indickém oceánu. Nedá se ani vyloučit, že existují další ztracené kontinenty. „Pozůstatky dalších kontinentů zůstávají neobjeveny,“ uvádí Alan Collins z Univerzity v Adelaide. Několik pevninských pozůstatků se dle něho například nedávno našlo pod Islandem. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1