Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook, jak ho neznáte. 15 snímků vás provede historií od studentské sítě ke globální modle

Facebook, jak ho neznáte. 15 snímků vás provede historií od studentské sítě ke globální modle

Život bez Facebooku si velká část planety už nedokáže představit. Mnoho z nás na něm tráví hodiny denně a používá ho jako spojení s okolním světem, zdroj zpráv a novinek i inzertní prostor v jednom. Ne každý už ale ví, jak globální hráč ovlivňující, co se lidem po celém světě honí hlavou, začínal. Proměnu sociální sítě od skromného projektu v giganta, který z Marka Zuckerberga udělal jednu z nejvlivnějších osobností planety, si prohlédněte v naší galerii.

1. Původně nesl projekt jméno Thefacebook a zpočátku sloužil k propojování studentů Hardvardské univerzity, kde tehdy zakladatel této sociální sítě – Mark Zuckerberg, studoval. 

2. Facebook je nedílnou součástí internetu už téměř 14 let. Za tu dobu prošel mnoha designovými i organizačními změnami.

3. Zajímavé jsou nejčastější otázky uživatelů rané facebookové doby. Je zde například zodpovězeno, jaký smysl vlastně na Facebooku má 'šťouchání', které je zde k dispozici dodnes. Jedna z otázek také míří na to, jestli je celá vznikající sociální síť školním projektem. „Ne, je to jen ze srandy,“ zněla odpověď budoucího multimiliardáře.

4.  Už v roce 2005 se objevily skupiny. Jedna z největších z března toho roku měla závratných 3200 členů.

5. V počátcích ještě neexistovala zeď a tak byl Facebook jen souborem na sobě nezávislých profilů.

6. V roce 2005 také z oficiálního názvu mizí počáteční „the“ doménu facebook.com kupuje rozvíjející se společnost za 200 tisíc dolarů.

7. A takto vypadal v roce 2006 profil Marka Zuckerberga:

autor: Facebook

8. V roce 2006 se také objevila zeď, na které se zobrazovala aktivita přátel.

9. V roce 2009 prošla hlavní stránka designovou změnou.

10. Objevil se také algoritmus, který přestal zobrazovat příspěvky podle data zveřejnění. Nově se řadily podle důležitosti.

11. Následovala také lišta nad chatovacím oknem, která zobrazovala aktivitu přátel.

12. V roce 2011 se objevila Timeline, jak Facebook profily svých uživatelů označuje dodnes. Zpočátku byly příspěvky poněkud zmateně rozděleny do dvou sloupců. V té době se také osamostatnila chatovací aplikace Messenger.

13. V roce 2012 se na zdech uživatelů začínají objevovat sponzorované příspěvky. Dosud zde byly reklamy jen formou bannerů.

14. Messenger je dnes neoblíbenějším chatovacím nástrojem planety.

Podívejte se na fotogalerii:

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744