Facebook, jak ho neznáte. 15 snímků vás provede historií od studentské sítě ke globální modle | info.cz

Články odjinud

Facebook, jak ho neznáte. 15 snímků vás provede historií od studentské sítě ke globální modle

Život bez Facebooku si velká část planety už nedokáže představit. Mnoho z nás na něm tráví hodiny denně a používá ho jako spojení s okolním světem, zdroj zpráv a novinek i inzertní prostor v jednom. Ne každý už ale ví, jak globální hráč ovlivňující, co se lidem po celém světě honí hlavou, začínal. Proměnu sociální sítě od skromného projektu v giganta, který z Marka Zuckerberga udělal jednu z nejvlivnějších osobností planety, si prohlédněte v naší galerii.

1. Původně nesl projekt jméno Thefacebook a zpočátku sloužil k propojování studentů Hardvardské univerzity, kde tehdy zakladatel této sociální sítě – Mark Zuckerberg, studoval. 

2. Facebook je nedílnou součástí internetu už téměř 14 let. Za tu dobu prošel mnoha designovými i organizačními změnami.

3. Zajímavé jsou nejčastější otázky uživatelů rané facebookové doby. Je zde například zodpovězeno, jaký smysl vlastně na Facebooku má 'šťouchání', které je zde k dispozici dodnes. Jedna z otázek také míří na to, jestli je celá vznikající sociální síť školním projektem. „Ne, je to jen ze srandy,“ zněla odpověď budoucího multimiliardáře.

4.  Už v roce 2005 se objevily skupiny. Jedna z největších z března toho roku měla závratných 3200 členů.

5. V počátcích ještě neexistovala zeď a tak byl Facebook jen souborem na sobě nezávislých profilů.

6. V roce 2005 také z oficiálního názvu mizí počáteční „the“ doménu facebook.com kupuje rozvíjející se společnost za 200 tisíc dolarů.

7. A takto vypadal v roce 2006 profil Marka Zuckerberga:

autor: Facebook

8. V roce 2006 se také objevila zeď, na které se zobrazovala aktivita přátel.

9. V roce 2009 prošla hlavní stránka designovou změnou.

10. Objevil se také algoritmus, který přestal zobrazovat příspěvky podle data zveřejnění. Nově se řadily podle důležitosti.

11. Následovala také lišta nad chatovacím oknem, která zobrazovala aktivitu přátel.

12. V roce 2011 se objevila Timeline, jak Facebook profily svých uživatelů označuje dodnes. Zpočátku byly příspěvky poněkud zmateně rozděleny do dvou sloupců. V té době se také osamostatnila chatovací aplikace Messenger.

13. V roce 2012 se na zdech uživatelů začínají objevovat sponzorované příspěvky. Dosud zde byly reklamy jen formou bannerů.

14. Messenger je dnes neoblíbenějším chatovacím nástrojem planety.

Podívejte se na fotogalerii:

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud