Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fake News v Hollywoodu: Film do světa šířil falešné zprávy, tisíce lidí jim uvěřili

Fake News v Hollywoodu: Film do světa šířil falešné zprávy, tisíce lidí jim uvěřili

Fenomén falešných zpráv už pronikl i do Hollywoodu. Thriller Lék na život, který vstoupí do kin už tento týden, si chtěl pomocí několika falešných zpráv zajistit větší publicitu, než jakou mu může nabídnout klasická marketingová kampaň.

Když nestačila reklama na Super Bowlu, musela si produkce filmu Lék na život poradit jinak. Podle serveru BuzzFeed k tomu využili hned pět serverů, které do světa šířily falešné zprávy.

Film vypráví příběh o mladém muži, který se vydá pro svého nadřízeného do podivného sanatoria ve švýcarských Alpách. Při té příležitosti zjistí, že všechno je jinak, než se na první pohled zdálo. Možná právě proto se společnost rozhodla ze zviditělnění využít tento neotřelý způsob.

Několik souvislostí s filmem se objevilo v článku, který falešně informoval o údajném setkání Donalda Trumpa a Vladimira Putina, které se mělo uskutečnit ve švýcarském letovisku ještě před volbami. Většinou se ale na serverech objevovaly texty, které s filmem neměly vůbec nic společného.

Jeden z webů publikoval článek, který informoval o údajném zákazu očkování ze strany amerického prezidenta. Jiné zprávy zase šířily dezinformace o tom, že Lady Gaga při svém vystoupení na Super Bowlu vyjádří svoji podporu muslimům. Obě tyto zprávy se navíc rozšířily na sociálních sítích a vzbudily tak poměrně velký rozruch.

Pokud si dnes budete chtít prohlédnout některý ze serverů, který filmu pomáhal s „falešnou“ propagací (The Sacramento Dispatch, Salt Lake City Guardian, Houston Leader, NY Morning Post a Indianapolis Gazette), už se vám to nepovede. Odkaz vás automaticky přesměruje na oficiální stránky filmu.  

720p 480p 360p 240p
Lék na život

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744