Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Feministkám v metru došla trpělivost. Nerozdýchaly, že muži sedí s koleny od sebe

Feministkám v metru došla trpělivost. Nerozdýchaly, že muži sedí s koleny od sebe

Madridské metro se rozhodlo zakročit proti mužům, kteří se na svých sedadlech příliš roztahují a s koleny daleko od sebe vystavují rozkroky. V návaznosti na petici nespokojených žen se dopravní podnik rozhodnul spustit kampaň, která má podobné chování prostě vymýtit. Informuje o tom na svém webu deník Guardian.

Znají to všichni – při příchodu do metra je poslední volné místo k sezení, na dvou okolních sedačkách však sedí roztahovační pánové, kteří svými koleny zabírají i značnou část prostoru volné sedačky. Fenomén je v západním světě natolik zažitý, že másvůj anglický název – Manspreading, tedy ve volném překladu „mužské roztahování“.

Přesně proti takovým situacím se nyní rozhodnul vystoupit madridský dopravní podnik, který v metru vylepí varovné samolepky a pány upozorní, že jsou kolem nich i další pasažéři.

„Informační cedulky jsou podobné jako ty, které již existují i v dalších městech a které žádají cestující, aby se vyvarovali takového sezení, které by zasahovalo do osobního prostoru ostatních a ti by se tak mohli cítit nepohodlně,“ vysvětluje kampaň dopravní podnik EMT.

Madridské metro se k opatření rozhodlo přistoupit poté, co feministické uskupení Microrrelatos Feministas uspořádalo petici, pod niž získalo přes deset tisíc podpisů. Kolena od sebe jsou podle jejích signatářů prostě zcela nežádoucí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1