Feministky v Melbourne se bouří. Radní vyměnili semaforové panáčky za panenky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Feministky v Melbourne se bouří. Radní vyměnili semaforové panáčky za panenky

Feministky v Melbourne se bouří. Radní vyměnili semaforové panáčky za panenky

Může to znít neuvěřitelně, ale v současném světě se můžou stát jablkem sváru i nevinní panáčci, kteří na semaforu ukazují, zda mají lidé stát nebo smějí přejít na druhou stranu silnice. Některé feministky totiž rozhořčilo, že to nejsou panenky. A další zase to, že to panenky jsou...

Australské Melbourne se rozhodlo jednat. Na základě podnětů mluvících o údajné diskriminaci žen se rozhodlo nahradit na semaforech dosavadní panáčky panenkami. Na sociální síti Twitter se z rozhodnutí raduje hnutí Equal Crossings (pozn. Rovnost přecházení), které za obměnu setrvale bojovalo.

Na druhé straně ale žádné velké nadšení není, krok radnice rozbouřil jindy klidné vody Melbourne. Jedni jí vyčítají, že za projekt zbytečně vyhodila peníze z veřejného rozpočtu, které mohly lépe posloužit jinde.

Další se zlobí, že panenky v sukních diskriminují muže. Nevěřícnost, vztek a roztrpčení ale vzbudila změna obrázků na semaforech paradoxně i mezi samotnými ženami. Části se nelíbí vyobrazení panenky v sukni - ptají se, jestli jim tím chce město naznačit, že se mají vrátit do šatů a tím pádem do padesátých let minulého století.

Část veřejnosti z recese začala po městě požadovat, aby na semaforech zobrazilo i vozíčkáře, obézní, anorektické a těhotné ženy. Většina je pak jednotná; výměna panáčků na semaforech za panenky připadá lidem bezúčelná a nesmyslná. Radní Melbourne, kteří za svůj krok nejspíše čekali bouřlivé ovace a ne kritiku, zatím nevydali žádné prohlášení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.