Film Terminál v reálném životě: Syřan už týdny žije na malajsijském letišti. Nemůže ani do země, ani z ní | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Film Terminál v reálném životě: Syřan už týdny žije na malajsijském letišti. Nemůže ani do země, ani z ní

Film Terminál v reálném životě: Syřan už týdny žije na malajsijském letišti. Nemůže ani do země, ani z ní

Je to příběh jako z filmu Terminál, zatím však s otevřeným koncem. Syřan Hassan al-Kontar je už týdny uvězněn v mezinárodním prostoru na malajsijském letišti, a nemůže ani do země, ani z ní. Zatím se mu díky darům cestujících a posádek letadel daří přežívat, ale psychicky je naprosto na dně. „Už to dál nezvládnu,“ vzkazuje. 

Syřan Hassan al-Kontar už několik týdnů žije v mezinárodním prostoru na malajském letišti a nemůže se dostat ani do samotné Malajsie, ani z ní. „Šílím z toho. Chci, aby to už skončilo,“ tvrdí muž, který přežívá díky darům jídla od cestujících a leteckých posádek.

Hassan al-Kontar utekl před narukováním do Asadovy armády v roce 2006 do Spojených arabských emirátů, kde několik let pracoval. Tedy až do předloňského roku, kdy mu však vypršelo pracovní povolení a emiráty ho deportovaly do Malajsie – jedné z mála zemí, kam jako Syřan nepotřeboval předem zvláštní vízum.

Během svého pobytu v Malajsii se muž snažil vydělat dost peněz na letenku do Ekvádoru, jeho plány ale na poslední chvíli krachly. „Rozhodnul jsem se, že z Malajsie poletím do Ekvádoru, kde mi rovněž mohli udělit vízum až během příletu. Takže jsem našetřil peníze a koupil jsem si letenku u Turkish Airways. Ale z nějakého důvodu mě nepustili do letadla, takže jsem se ocitnul zase na začátku,“ uvedl al-Kontar.

Dodává, že následně dostal od Malajsie pokutu za překročení délky svého pobytu a byl umístěn na seznam nežádoucích osob. I přesto se mu podařilo vydělat na další letenku, tentokrát do Kambodži. Tam mu však při příletu zabavili pas a poslali ho zpátky na malajsijské letiště, kde od 7. března žije – do země jej totiž úřady odmítly pustit.

„Nevím, co mám dělat, nikdo mi neporadí, kam se obrátit. Jsem unavený, jsem vyčerpaný a už to nezvládám,“ říká pro server BBC. Doplňuje přitom, že zpět do Sýrie ho to nyní vůbec netáhne.

„Bojím se, že nakonec skončím v Sýrii. Nejsem sice srab, ale v boj nevěřím. Nechci, aby se ze mě stal zabiják, který bude ničit svou vlastní zem a lidi, kteří v ní žijí,“ doplňuje pro server Huffington Post, s tím, že by jej doma nejspíše čekala vojenská služba pro Bašára Asada.

Příběh tak připomíná film Terminál, ve kterém ztvárnil hlavní roli samotáře uvězněného na newyorském letišti herec Tom Hanks. I k tomuto herci se proto al-Kontar prostřednictvím sociální sítě Twitter obrátil o pomoc. Samotný film Terminál byl inspirován příběhem Mehrana Karima Nasseriho, který byl na francouzském letišti Charlese De Gaulla uvězněn přes osmnáct let.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.