Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Film Terminál v reálném životě: Syřan už týdny žije na malajsijském letišti. Nemůže ani do země, ani z ní

Film Terminál v reálném životě: Syřan už týdny žije na malajsijském letišti. Nemůže ani do země, ani z ní

Je to příběh jako z filmu Terminál, zatím však s otevřeným koncem. Syřan Hassan al-Kontar je už týdny uvězněn v mezinárodním prostoru na malajsijském letišti, a nemůže ani do země, ani z ní. Zatím se mu díky darům cestujících a posádek letadel daří přežívat, ale psychicky je naprosto na dně. „Už to dál nezvládnu,“ vzkazuje. 

Syřan Hassan al-Kontar už několik týdnů žije v mezinárodním prostoru na malajském letišti a nemůže se dostat ani do samotné Malajsie, ani z ní. „Šílím z toho. Chci, aby to už skončilo,“ tvrdí muž, který přežívá díky darům jídla od cestujících a leteckých posádek.

Hassan al-Kontar utekl před narukováním do Asadovy armády v roce 2006 do Spojených arabských emirátů, kde několik let pracoval. Tedy až do předloňského roku, kdy mu však vypršelo pracovní povolení a emiráty ho deportovaly do Malajsie – jedné z mála zemí, kam jako Syřan nepotřeboval předem zvláštní vízum.

Během svého pobytu v Malajsii se muž snažil vydělat dost peněz na letenku do Ekvádoru, jeho plány ale na poslední chvíli krachly. „Rozhodnul jsem se, že z Malajsie poletím do Ekvádoru, kde mi rovněž mohli udělit vízum až během příletu. Takže jsem našetřil peníze a koupil jsem si letenku u Turkish Airways. Ale z nějakého důvodu mě nepustili do letadla, takže jsem se ocitnul zase na začátku,“ uvedl al-Kontar.

Dodává, že následně dostal od Malajsie pokutu za překročení délky svého pobytu a byl umístěn na seznam nežádoucích osob. I přesto se mu podařilo vydělat na další letenku, tentokrát do Kambodži. Tam mu však při příletu zabavili pas a poslali ho zpátky na malajsijské letiště, kde od 7. března žije – do země jej totiž úřady odmítly pustit.

„Nevím, co mám dělat, nikdo mi neporadí, kam se obrátit. Jsem unavený, jsem vyčerpaný a už to nezvládám,“ říká pro server BBC. Doplňuje přitom, že zpět do Sýrie ho to nyní vůbec netáhne.

„Bojím se, že nakonec skončím v Sýrii. Nejsem sice srab, ale v boj nevěřím. Nechci, aby se ze mě stal zabiják, který bude ničit svou vlastní zem a lidi, kteří v ní žijí,“ doplňuje pro server Huffington Post, s tím, že by jej doma nejspíše čekala vojenská služba pro Bašára Asada.

Příběh tak připomíná film Terminál, ve kterém ztvárnil hlavní roli samotáře uvězněného na newyorském letišti herec Tom Hanks. I k tomuto herci se proto al-Kontar prostřednictvím sociální sítě Twitter obrátil o pomoc. Samotný film Terminál byl inspirován příběhem Mehrana Karima Nasseriho, který byl na francouzském letišti Charlese De Gaulla uvězněn přes osmnáct let.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1