Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FOTOGALERIE: 100 let od smrti hraběte Ferdinanda von Zeppelina, průkopníka vzducholodí

FOTOGALERIE: 100 let od smrti hraběte Ferdinanda von Zeppelina, průkopníka vzducholodí

Přesně 100 let uběhlo od smrti Ferdinanda von Zeppelina, kterého zná celý svět hlavně jako konstruktéra slavných vzducholodí. Připomeňte si jeho dílo ve fotogalerii. 

Ferdinand von Zeppelin se narodil v roce 1838 v německé Kostnici, a jelikož pocházel z rodiny s vojenskou tradicí, rozhodl se v ní pokračovat. Účastnil se hned několika válek, od roku 1863 působil jako pozorovatel v americké občanské válce a v prusko-rakouské válce zase vedl jízdní oddíl.

Zlomový pro něj byl pobyt za oceánem. Tam totiž absolvoval svůj první let balónem. Těsně před koncem století se rozhodl svojí vojenskou kariéru ukončit a naplno se pustil do realizace svého snu. Ve svých 61 letech začal stavět svojí první vzducholoď LZ 1.

O rok později, v roce 1900, se z Bodamského jezera vznesl do vzduchu jeho první stroj. Odstartoval tak revoluci v oboru vzduchoplavby. Přesto se Zeppelin zanedlouho ocitl ve finančních problémech, díky svým svým zaměstnancům a štědré finanční podpoře ale svůj byznys udržel nad vodou. Mohl se tak pustit do výroby celé řady vzducholodí, které obletěly doslova celý svět.

Vzducholodě se těšily největší slávě v první světové válce. Jejich výhod využívala především armáda, a to k průzkumu terénu nebo bombardování. Využití našly i v civilním letectví, v té době byly totiž mnohem dostupnější, než jakékoli dopravní letadlo.

Jejich úpadek odstartovalo množství nehod, které mělo na svědomí především špatné počasí. Lodě Zeppelin se ale jevily jako jedny z nejbezpečnějších. Jedinou výjimkou, která otřásla celým světem, byla nehoda lodi Hindenburg. Během půl minuty tehdy zemřelo 35 lidí, a obliba tohoto způsobu cestování pak začala strmě klesat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744