Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FOTOGALERIE: 101 let od jedné z nejkrvavějších bitev první světové války. U Verdunu zemřelo 700 tisíc vojáků

FOTOGALERIE: 101 let od jedné z nejkrvavějších bitev první světové války. U Verdunu zemřelo 700 tisíc vojáků

Verdunský mlýnek na maso, to je pojmenování pro jednu z nejkrvavějších bitev první světové války, která se odehrála v severní Francii. Za 10 měsíců bojů zde zemřelo celkem 700 tisíc lidí. Uplynulo 101 let od začátku této krvavé řežby mezi Francií a Německem. Prohlédněte si historické snímky z té doby ve fotogalerii.

Němci začali 21. února Verdun ostřelovat.Němci začali 21. února Verdun ostřelovat.autor: Wikipedia
Němci využili oslabené obrany místa.Němci využili oslabené obrany místa.autor: Good Free Photos
Francouzi před bitvou část vojáků z Verdunu stáhli. To se dozvěděli němečtí špioni.Francouzi před bitvou část vojáků z Verdunu stáhli. To se dozvěděli němečtí špioni.autor: Wikipedia
Bitva začala 21. února 1916.Bitva začala 21. února 1916.autor: Flickr
U Verdunu padlo 700 tisíc vojáků.U Verdunu padlo 700 tisíc vojáků.autor: Wikipedia
Bitva začala 21. února 1916.Bitva začala 21. února 1916.autor: Flickr
Němcům se podařilo dobýt i pevnost Douaumont, což považovali Francouzi za hroznou potupu.Němcům se podařilo dobýt i pevnost Douaumont, což považovali Francouzi za hroznou potupu.autor: Wikipedia
Ranění vojáci v bitvě u Verdunu.Ranění vojáci v bitvě u Verdunu.autor: Wikipedia
U Verdunu padlo celkem na obou stranách 700 tisíc lidí.U Verdunu padlo celkem na obou stranách 700 tisíc lidí.autor: Flickr
Hřbitov padlých vojáků u Verdunu.Hřbitov padlých vojáků u Verdunu.autor: Wikipedia
Hřbitov padlých vojáků u Verdunu.Hřbitov padlých vojáků u Verdunu.autor: Public Domain Pictures
V místě jsou stále patrné krátery po granátech.V místě jsou stále patrné krátery po granátech.autor: Wikipedia
Útok Němci zahájili ráno 21. února 1916. Dobytím Verdunu chtěli zkrátit západní frontu a ušetřit tak síly. V místě byl navíc nedostatek francouzských vojáků, kteří nečekali, že by úder mohl přijít z této strany. U Verdunu Francouzům zpočátku chyběla munice i armáda. Právě to se díky špionáži Němci dozvěděli a rozhodli se udeřit na nepřítele na slabém místě.

Němci začali s dělostřeleckými útoky, které místo zahalily do neprůhledného dýmu. Dál ale postupovali velice lehkovážně, protože předpokládali, že jejich úvodní útok musel Francouzům způsobit velké ztráty. Proto je překvapila střelba z kulometů, která prý Němce doslova kosila po stovkách. V dalších bojích se oběma stranám dařilo střídavě. Němci ale dokázali dál postupovat k francouzským pozicím a dobyli i strategicky důležitou pevnost Douaumont. 

Na obou stranách umíraly v následujících týdnech tisíce vojáků. Zem prý byla plná kráterů od granátů, ve kterých leželi mrtví i několik měsíců. Situace se otočila ve chvíli, kdy v červenci začala bitva na Sommě a část německého vojska se přesunula tam.

Francouzi začali postupně dobývat zabrané území zpátky a 18. prosince 1916 už bylo opět místo v kompletním držení Francouzů. Bitva u Verdunu trvala deset měsíců a padlo v ní celkem 700 tisíc lidí. Pozůstatky po tuhých bojích jsou patrné dodnes.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744