Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FOTOGALERIE: Chystá se druhá řada seriálu První republika. Natačí se v nočním klubu

FOTOGALERIE: Chystá se druhá řada seriálu První republika. Natačí se v nočním klubu

V Sadské na Nymbursku se v těchto dnech natáčejí záběry pro druhou řadu historického seriálu České televize První republika. Filmaři pracují v Pražské ulici ve staré vile, ve které vznikly dekorace představující noční podnik pro pány Ladylike. Natáčení v Sadské se účastní množství komparzistů a známých herců. Děj druhé série První republiky se bude odehrávat v letech 1928 a 1929, na obrazovky by se měla dostat letos na podzim. Připravuje se už také třetí série.

Seriál zobrazuje životy podnikatelské rodiny Valentových v období od začátku první republiky do roku 1945. Rodina zbohatla při válečných zakázkách a po první světové válce se přestěhovala z venkova do Prahy-Podolí. V rodině panují napjaté vztahy mezi bratry, příběh doplňují také milostné vztahy.

Ve vile v Sadské filmaři pracují od neděle 12. února do čtvrtka 16. února. Natáčení se sem poté již nevrátí. Filmový štáb se zastavil již například na Slapech, v Kutné Hoře, Milovicích nebo na pražském Vyšehradě. První série, odvysílaná v roce 2014, měla 22 epizod. Aktuálně natáčená druhá série jich bude mít 13. „Už počítáme i s třetí sérií. Ta bude mít také 13 dílů a natáčení nezačne s tak velkým odstupem od předchozí série, jako tomu bylo u druhé," řekl ČTK producent seriálu Filip Bobiňski, který se zároveň podílí na tvorbě příběhu. Natáčením druhé série seriálu štáb stráví zhruba 100 dní, nyní je za třetinou.

V seriálu se objeví řada známých herců, mezi nimi Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Taťjana Medvecká nebo Jitka Schneiderová. Režisérská dvojice Biser Arichtev a Johanna Steiger-Antošová v minulosti pracovala například na seriálu Vyprávěj. „Já jsem shodou okolností měl štěstí a natočil jsem na Slovensku historický seriál 1890. Začal jsem tyto dva seriály porovnávat, ale Republika je pro mě srdcovka, protože byla první a těšil jsem se velmi na kolegy, nemusel jsem přijít do úplně nového kolektivu, kde bych se znovu musel oťukávat, ale všichni se známe a to setkání bylo velmi srdečné," řekl herec Ján Koleník, který ve filmu hraje Vladimíra Valentu, majitele módního salonu, legionáře a detektiva-amatéra.

„Zajímavým vizuálním prvkem budou automobilové závody, na které teprve volíme lokaci. Obecně se v této sérii bude hodně jezdit pěknými starými auty," doplnil Bobiňski. Kostýmy a dekorace jsou inspirovány Prahou, Paříží a Vídní v dobách první poloviny minulého století.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744