Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouzský prezident Macron napsal román plný pikantností. Inspiroval se románkem s vlastní ženou

Francouzský prezident Macron napsal román plný pikantností. Inspiroval se románkem s vlastní ženou

Emmanuel Macron miluje literaturu a netají se spisovatelskými ambicemi. V mládí měl dokonce napsat román, ve kterém popsal vztah se starší učitelkou, která se později stala jeho ženou. Píše se to v nové biografii současné francouzské první dámy Brigitte Macronové, která vyjde příští týden. Informaci přinesl britský The Guardian.

V nové biografii Brigitte Macronové se uvádí, že její manžel a francouzský prezident Emmanuel Macron napsal v mládí román, ve kterém popsal jejich počínající vztah. Macron se do Brigitte, která je o 24 let starší než on, zamiloval ve studentských letech. Budoucí manželka byla jeho učitelkou v divadelním kroužku, byla vdaná a už tehdy měla tři děti.

Existenci knížky v biografii Brigitte s názvem Brigitte Macron, The Liberated Woman, která se dostane na pulty knihkupectví příští týden, údajně zmiňuje Macronova soused z rodného města Amiens. Ten o Macronově díle věděl a četl ho. „Byla to odvážná novela, trochu smutná. Samozřejmě, že jména nebyla stejná. Myslím si ale, že (Macron) měl potřebu vyjádřit, co tehdy cítil,“ citoval neznámého souseda magazín Closer. Tisková mluvčí francouzského prezidenta odmítla jeho svědectví potvrdit a celou věc dále komentovat.

Kopii knížky nemá ani autorka Brigittiny biografie. Pokud by skutečně existovala, nebyla by Macronovým jediným dílem. Francouzský prezident v době volební kampaně řekl, že napsal minimálně dvě díla, jedno s názvem Revoluce, které ale nikdy nepublikoval. Magazínu Le Point loni řekl, že nechtěl své knihy vydat, protože „s nimi nebyl spokojen“.

V jiném článku ve stejném časopise ale na dotaz francouzského spisovatele Philippa Bessona, zda nelituje toho, že se také nestal spisovatelem, Macron odpověděl: „Můj život ještě neskončil“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1