Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fungují a neobsahují jen řeči. 10 motivačních knih, které stojí za to

Fungují a neobsahují jen řeči. 10 motivačních knih, které stojí za to
 

Co s vlastním životem? Jak ustát problémy v práci? A jak mluvit s lidmi kolem sebe? Titulů, které poradí, jsou na trhu tisíce. Některé slibují rychlý výdělek a „zaručené rady“, které vám zajistí trvalé štěstí. Fungují ale? Vybrali jsme 10 motivačních knih osvědčených autorů, které skutečně mají od čtenářů pozitivní ohlasy.

 

1) Mark Dzirasa: 21 dnů – Jaroslava Timková

Vyprodaný bestseller, který tvoří rozhovory se světoznámým motivačním speakerem a koučem Markem Dzirasou. Nabízí praktické návody pro osobní růst, ale k tomu také rituály a praktiky ze spirituálních tradic všech kontinentů.

2) Tajemství vnitřní mluvy: Úspěšná sebemanipulace – Ivo Toman

Bestseller v Česku i na Slovensku a příběh člověka, který v životě uspěl, přestože se narodil postižený a měl problémy se sebevědomím. I když ho posílali do zvláštní školy, vystudoval vysokou školu. Nyní je majitel prosperující mezinárodní firmy, úspěšný autor vzdělávacích programů a školitel.

3) O emocích – Osho

Známý indický autor ve své knize pomáhá pochopit kořeny emocí a poskytuje informace o tom, jak lépe zvládat své reakce a dozvědět se více o sobě i druhých. Osho učí, jak můžeme plně prožívat své emoce a tvořivě s nimi zacházet, aby náš život byl bohatší.

4) 7 návyků skutečně efektivních lidí – Stephen R. Convey

Convey je autorem řady známých motivačních knih. Tato publikace vyšla v desítkách jazyků a popisuje sedm návyků, která je podle autora potřeba si osvojit, abychom jednali efektivně. Má pomoci k harmonickému životu a cílevědomosti.

5) Síla zvyku – Charles Duhigg

Proč se někteří lidé a firmy snaží o změnu roky, zatímco jiní se změní přes noc? Jak se zvyky utvářejí, proč vůbec existují a lze s nimi něco dělat? Na to se snaží v knize Síla zvyku odpovědět Charles Duhigg.

6) Mind Fuck – Petra Bock

Německá autorka se v knize zabývá takzvanou mentální sabotáží, která se projevuje, když si například nedůvěřujeme nebo lpíme na vztahu, který pro nás není dobrý. Čtenáře chce vést k pochopení, jak psychické blokády fungují, proč je máme a jak je překonat.

7) Myšlení, rychlé a pomalé – Daniel Kahneman

Izraelsko-americký psycholog v knize odhaluje, jak přemýšlíme. Text představuje dva hlavní systémy v našem mozku, které řídí, jak se chováme a podle čeho se rozhodujeme. Kahneman vysvětluje, jak přemýšlíme, na základě čeho se rozhodujeme, proč se náš mozek mýlí a do kterých psychologických pastí se chytá.

8) Pravidla úspěchu – Jack Canfield

Americký motivační řečník ve své knize Pravidla úspěchu nabízí 64 praktických a podnětných pravidel, která by podle něj měl dodržovat každý, kdo se chce pohnout dopředu.

9) Jak se zbavit starostí a začít žít – Dale Carnegie

Autor několika motivačních bestsellerů nabízí řadu praktických a vyzkoušených rad, jak řešit situace, které působí starosti. Popisuje sedm způsobů, jak si vypěstovat duševní postoj, který povede ke klidu a štěstí.

10) Moc podvědomí – Joseph Murphy

Světoznámý bestseller Josepha Murphyho, který napsal desítky knih, je zaměřen na podvědomí. To je podle autora dokonce rozhodující silou, která určuje nejen duševní, ale také tělesný a společenský rozvoj člověka. Na množství konkrétních příkladů Murphy uvádí, jak postupovat, aby člověk dosáhl úspěchu v zaměstnání, podnikání a dalších oblastech života.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1