Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: 7 měst duchů z celého světa. Proč jejich obyvatelé odešli?

Liduprázdná města působí na člověka podivným dojmem. Jen stěží si lze představit, že v některých z nich ještě nedávno žili lidé, že rozpadající se zdi tvořily obydlí a že pusté ulice byly kulisami běžného ruchu. Proč zůstalo sedm měst po celém světě opuštěných?

1. Hašima, Japonsko

Milovníkům britského agenta 007 netřeba ostrov poblíž japonského města Nagasaki představovat. Právě Hašima inspirovala sídlo zloducha z bondovky Skyfall. Ve skutečnosti se ve městě neskrývaly temné síly, ale bydleli tam zcela obyčejní horníci. Na ostrově byl totiž do roku 1974 v provozu uhelný důl, než jej úřady nechaly uzavřít. Do té doby obývalo Hašimu pět tisíc lidí, kteří měli k dispozici kino, supermarket, ale i nemocnici. Ubytování se řídilo hierarchií v důlní společnosti, výše postavení a dlouholetí zaměstnanci obývali vrchní patra panelových domů. Ta nižší totiž bývala kvůli nechráněné poloze ostrova na otevřeném moři občas vystavena vlnobití, především když udeřil tajfun. S uzavřením dolu ostrov zpustl a do osídlení, včetně prvního japonského věžáku z roku 1916 se pustil nelítostný zub času.

2. Sesena, Španělsko

Pětatřicet kilometrů jižně od Madridu se nachází Sesena, místo, kde byly urbanistické plány smělejší než realita. Postavena byla v období realitního rozmachu zkraje nového tisíciletí. V plánu bylo vybudovat 13 tisíc bytových jednotek, které poskytnou domov 30 tisícům Španělů, kteří odsud budou moci odjíždět každodenně za prací do hlavního města. Když udeřila hospodářská krize, znamenalo to konec projektu, z něhož v té době stála sotva třetina. O byty v Seseně ale přes jejich nízké ceny není zájem, a tak žijí ve čtvrti s šesti tisíci byty pouze tři tisíce obyvatel. Drtivá většina budov je prázdná, pečlivě nalajnované ulice vedou odnikud nikam.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

3. Bodie, USA

Městečko jako vystřižené z westernů vděčí za svůj vznik ve druhé polovině devatenáctého století kalifornské zlaté horečce. Ačkoliv někteří spekulují, že mělo v době největšího rozmachu až 10 tisíc obyvatel, doloženo je něco málo přes polovinu tohoto počtu. Především se jednalo o muže, takže není divu, že zde bylo 65 salonů, které se staraly o pobavení. Pád městečka nazvaného po svém zakladateli přišel, když zlatá žíla kolem roku 1900 vyschla. V šedesátých letech se Bodie ujal stát Kalifornie a zasadil se o to, že z něj je dodnes skanzen mapující zlatou horečku.

4. Imber, Anglie

Do roku 1943 žila vesnice v hrabství Wiltshire na jihozápadě Anglie poklidně, jako tisíce jiných po celém světě. Pak ale přišel příkaz k vystěhování a z Imberu se stalo cvičiště pro spojenecká vojska, která se zde připravovala na invazi na pevninskou Evropu. Po skončení druhé světové války už se původní obyvatelé do vesnice nikdy nevrátili. Bylo rozhodnuto, že bude i nadále sloužit pro vojenské účely. Pár dní v roce se přísně střežená obec otevírá veřejnosti a návštěvníci si tak mohou prohlédnout místa, ve kterých jindy trénují vojáci boj v městských podmínkách.

5. Farina, Austrálie

Heslo „Poručíme větru, dešti,“ sice v Austrálii v devatenáctém století neznali, jejich motto „Déšť následuje pluh,“ je ovšem v zásadě stejné. Stovky farmářů se tak vydaly osídlit australské vnitrozemí, aby záhy zjistily, že nezaprší a nezaprší. Díky výstavbě železnice a objevu železa a cenných kovů se sice Farina ještě nějaký čas držela, nakonec se ale osada, která v době největšího rozkvětu čítala necelou tisícovku obyvatel a pyšnila se dvěma hotely, vrátila do náruče pouště. V šedesátých letech 20. století zavřela pošta, o dvacet let později přestal do místa jezdit vlak a dnes jsou zbytky Fariny zachovány pro zvědavce jen díky nadšencům, kteří o ně pečují.

6. Centralia, USA

Svého času byla Centralia v Pensylvánii prosperujícím hornickým městem. Zkraje šedesátých let pak dostali místní hasiči za úkol zlikvidovat jednu ze skládek odpadu, škrtli tedy sirkou a spolu s odpadky podpálili i uhelný důl pod Centralií. Nějakou dobu se nic nedělo, posléze se ale začala na různých místech propadat země a z hořících šachet se valil dým. Evakuace se začala řešit po deseti letech, když majitel benzínky zjistil, že teplota pohonných hmot v rezervoárech se blíží 80 °C. Lidé tak sebrali svůj majetek a navždy své město opustili.

7. Sanzhi Pod, Tchaj-wan

Další megalomanský projekt, který se nesetkal s plánovaným úspěchem, stojí na Tchaj-wanu. Soubor domů, které svým vzhledem připomínají létající talíře, měl sloužit jako letovisko pro boháče z celého světa a pro rekreaci amerických vojáků, kteří sloužili v regionu. V roce 1978 se začalo s výstavbou a při výkopových pracích rozkryli stavaři pohřebiště ze 17. století. Dělníci tvrdili, že je pronásledují duše zemřelých. Přesto se projektanti rozhodli přemístit sochu čínského draka, která stála na místě odnepaměti, aby mohli rozšířit příjezdovou cestu. Domněnky o prokletí Sanzhi Pod následně posílila série záhadných autonehod a nikdy neobjasněných sebevražd. Když navíc investorovi začal vysychat zdroj příjmů, rozhodlo se o uložení plánů na výstavbu futuristického střediska k ledu.

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744