Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Bloggerka se rok neholila. Chci, aby se za sebe nikdo nestyděl, tvrdí

GALERIE: Bloggerka se rok neholila. Chci, aby se za sebe nikdo nestyděl, tvrdí

Módní diktát v poslední době přestává bavit celou řadu žen. Jednou z nich je i fitness bloggerka Morgan Mikenasová. Ta se před rokem rozhodla, že své tělo nebude holit. Na instagramu následně publikovala fotografie, které její život s chlupy na nohou a v podpaží dokumentují.

„Nesnažím se přinutit celé lidstvo k tomu, aby se přestalo holit. Jen chci, aby ostatní dělali to, co jim pomůže cítit se pohodlně,“ prohlašuje Mikenasová v klipu na Youtube, v němž svoji dosavadní anabázi hodnotí.

Jako hlavní důvod ale bloggerka zmiňuje časovou úsporu, kterou jí její životní styl poskytuje. Zároveň dodává, že dalším motivem byla šikana, kterou kvůli chlupatým nohám zažívala ve dvanácti letech.

„Chci, aby se za sebe nikdo nestyděl. Myslím, že není fair, když si lidé myslí, že toto musí být společenská norma. Prostě dělejte to, po čem se cítíte dobře,“ komentuje Mikenasová a dodává, že jí v rozhodnutí podporuje i její přítel.

 

Jak po roce bez použití žiletky bloggerka vypadá, si můžete prohlédnout v přiložené galerii.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1