Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Chruščov a Kennedy, Nixon a Mao nebo Kim a Trump. Stisky rukou, které změnily svět

GALERIE: Chruščov a Kennedy, Nixon a Mao nebo Kim a Trump. Stisky rukou, které změnily svět

Pouhé setkání nebo potřesení ruky vysokých státníků často neznamená jen oficiální a nutnou návštěvu. V některých případech byly takové schůzky předzvěstí poměrně velkých politických změn. Prohlédněte si jak vypadal začátek konce studené války nebo návštěva, která předcházela podepsání mírové dohody mezi Izraelem a Egyptem. 

Richard Nixon - Mao Ce-tung

Americký prezident Richard Nixon navštívil ve dnech 21. až 28. února 1972 Čínu, kde v Pekingu přes hodinu jednal s vůdcem čínských komunistů Mao Ce-tungem. Návštěva byla po více než dvaceti letech prvním setkáním představitelů USA a Číny na vysoké úrovni. Nixon a předseda státní rady Čínské lidové republiky (ČLR) Čou En-laj podepsali 27. února 1972 takzvané šanghajské komuniké, které položilo základ k normalizaci styků mezi USA a ČLR. V dokumentu bylo uvedeno, že existuje jen jedna Čína a Tchaj-wan je její součástí.

Anvar Sadat - Menachem Begin

Egyptský prezident Anvar Sadat jako první nejvyšší představitel arabských států ve dnech 19. až 20. listopadu 1977 oficiálně navštívil Izrael. Izraelský premiér Menachem Begin ho přivítal v Tel Avivu na Ben Gurionově letišti, kde si oba za přítomnosti velkého množství fotografů potřásli rukama. Sadat vystoupil se svým projevem také v Knessetu (parlamentu) v Jeruzalémě. Nečekaná Sadatova návštěva Izraele přispěla k podpisu mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem, ke kterému došlo v březnu 1979.

Michail Gorbačov - Ronald Reagan

Sovětský prezident Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan se na summitu v Ženevě konaném 19. až 21. listopadu 1985 dohodli na aktivizaci sovětsko-amerického dialogu na různých úrovních a vyslovili se pro pokračování v jednáních o všeobecném a úplném zákazu chemických zbraní. Jejich setkání v Ženevě a o rok později v Reykjavíku vyústila v podpis smlouvy o likvidaci jaderných raket středního a kratšího doletu obou zemí ve Washingtonu v roce 1987. Gorbačov se s Reaganem sešel celkem pětkrát.

Michail Gorbačov - George Bush starší

Setkání sovětského prezidenta Gorbačova s americkým protějškem Georgem Bushem starším, které se konalo 2. a 3. prosince 1989 na lodi Maxim Gorkij u pobřeží Malty, bývá považováno za oficiální konec studené války. Historický summit přispěl k upevnění vzájemné důvěry a otevřel perspektivu urychlení odzbrojovacího procesu. Oba státníci se během Bushova funkčního období setkali ještě čtyřikrát.

Jicchak Rabin - Jásir Arafat

Izraelský prezident Jicchak Rabin a šéf Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásir Arafat se setkali 13. září 1993 ve Washingtonu před Bílým domem za účasti amerického prezidenta Billa Clintona. Rabin a Arafat si potřásli rukama a podepsali dohodu (známou jako Oslo I.) mezi Izraelem a OOP o omezené palestinské autonomii v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu a o vzájemném uznání.

Kim Te-džung - Kim Čong-il

V severokorejské metropoli Pchjongjangu se 13. až 15. června 2000 při prvním mezikorejském summitu od konce druhé světové války, kdy byl Korejský poloostrov rozdělen, setkal jihokorejský prezident Kim Te-džung se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem. Oba vedoucí představitelé podepsali dohodu o snižování napětí na Korejském poloostrově a shodli se na tom, že jejich země "se nehodlají vzájemně napadnout a že se zdrží všech výhrůžných činů vůči druhé straně".

Raúl Castro - Barack Obama

Poprvé po 59 letech se 11. dubna 2015 sešli nejvyšší představitelé USA a Kuby - americký prezident Barack Obama se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem přes hodinu jednali v rámci celoamerického summitu v Panamě. O rok později, v březnu 2016 uskutečnil Obama historickou návštěvu Kuby. Jednalo se o první návštěvu prezidenta USA na karibském ostrově po 88 letech.

Si Ťin-pching - Ma Jing-ťiou

V Singapuru se na historickém summitu setkali 7. listopadu 2015 čínský prezident Si Ťin-pching se svým tchajwanským protějškem Ma Jing-ťiouem. Jejich krátká schůzka byla prvním přímým kontaktem Pekingu a Tchaj-peje na nejvyšší úrovni od konce občanské války před 66 lety. Summit měl symbolický význam, obě strany před setkáním avizovaly, že nebude podepsána žádná dohoda a nechystá se ani žádné společné prohlášení, což také dodržely.

Donald Trump - Kim Čong-un

V Singapuru si dnes šéf Bílého domu Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un potřásli před televizními kamerami rukama. Šlo o vůbec první schůzku amerického prezidenta s nejvyšším představitelem Severní Koreje.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1