Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Hotel s „nejhorším výhledem“. Slavný Banksy zve turisty ke kontroverzní zdi

GALERIE: Hotel s „nejhorším výhledem“. Slavný  Banksy zve turisty ke kontroverzní zdi

Slavný anglický street-artový umělec tvořící pod pseudonymem Banksy si v Betlémě přímo naproti zdi, která odděluje Izrael od palestinských území, otevřel hotel. Chce tím prý podpořit turistický ruch a napomoci dialogu mezi znepřátelenými národy. 

Zhruba 700 kilometrů dlouhá zeď lemující Západní břeh Jordánu je asi nejvýmluvnějším symbolem hlubokého rozkolu, který dlouhá léta panuje mezi Izraelci a Palestinci. Bariéru postavila izraelská strana s tím, že chce bránit své občany před násilím páchaným palestinskými radikály. Podle kritiků se ale jedná o kontroverzní gesto, které komplikuje život běžným Palestincům.

Bariéra společně s přísnými bezpečnostními opatřeními ztěžuje život i obyvatelům Betléma. Město sice leží na palestinském území, ale kontrolují ho Izraelci, jejichž bezpečnostní opatření místním znesnadňuje pohyb po městě i jeho opuštění a výrazně tlumí turistický ruch, který tvoří výraznou část příjmů městské kasy.

Přitáhnout turisty má pomoci Walled Off hotel, který v pátek přímo naproti zdi otevřel slavný anglický street-artový umělec Banksy. Necílí na zahraniční turisty, nýbrž na ty izraelské. Devět pokojů a jeden apartmán, jejichž zdi Banksy vyzdobil svými kresbami, si budou moci zamluvit snad ještě tento měsíc.

Vedle podpory turistického ruchu chce Banksy napomoci dialogu mezi Palestinci a Izraelci. Palestinským umělcům umožní vystavovat jejich výtvory v prostorách hotelu, které jsou laděny do koloniálního stylu.

Banksy navštívil Betlém poprvé před víc než 10 lety. V letech 2005 a 2007 „vyzdobil“ kresbami zeď, u níž nyní stojí jeho hotel. Mezi jeho nejznámější tamní výtvory patří dívka, která šacuje vojáka či holubice míru oděná do neprůstřelné vesty. Některé z nich místní přemalovali, ale zbytek patří mezi vyhledávaná místa.   

V roce 2014 zase Banksy protestoval proti izraelské vojenské operaci v Gaze, když se nechal propašovat na palestinské území a natočil tam video, kterým ironicky zval k návštěvě. Svůj postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu a jeho důsledkům na vztah mezi oběma národy dal výmluvně najevo i projektu Dismaland z roku 2015, v rámci něhož vedle sebe vystavil díla palestinských a izraelských umělců.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744