Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Morbidní hit viktoriánské doby. Fotografie mrtvých příbuzných

GALERIE: Morbidní hit viktoriánské doby. Fotografie mrtvých příbuzných

Za vlády anglické královny Viktorie se začala rozmáhat popularita fotografie, která byla vynalezena jen pár let před nástupem panovnice na trůn. Nesmírnou oblibu si získalo poněkud morbidní pojetí snímků – lidé si na památku nechávali fotit své zesnulé blízké…

Roku 1822 spatřila světlo světa první známá fotografie, odhlédneme-li od dřívějších pokusů o zachycení obrazu pomocí principu camera obscura, které ale neposkytovaly příliš velkou kvalitu. O patnáct let později na anglický trůn usedla legendární královna Viktorie a právě za její epochy si fotografie vydobyla patřičný věhlas.

Mít nějaký ten snímek své rodiny se stávalo velkou módou nejen mezi nejvyššími vrstvami, ale rovněž v rámci rychle rostoucí střední třídy. Jako každá novinka ale i fotografie ve svých prvopočátcích stála pěkný balík, což pro mnohé znamenalo, že na vytoužený snímek museli dlouho šetřit.

Smrt v rodině pro řadu lidí byla právě tím případem, kdy neváhat a složit se na snímky zesnulých blízkých. Hmatatelná vzpomínka jim vydržela a tišila žal nad ztrátou milované bytosti. Kvůli zmiňovaným vysokým nákladům na pořízení snímků byly ty posmrtné často jedinými fotografiemi, které rodina vlastnila.

Mrtvá těla se fotografovala různými způsoby. Někdy byla na smrtelném loži, jindy v rakvi obklopena pečlivě naaranžovanou květinovou výzdobou. Jiné rodiny nebožtíky aranžovaly na židle či za stůl, jako by byli stále živí.

Jakkoliv dnes působí podobná praxe možná nepatřičně, ve své době se jednalo o chloubu rodiny, pokud snímek takového typu vlastnila. Posmrtné fotografie představovaly luxus, za kterým byla skryta velká dávka odříkání. Bezpochyby ale tato tradice přispěla k tomu, že je viktoriánská epocha často vnímána jako morbidní a dekadentní.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744