Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Perly planety Země před zánikem. Podívejte se na 8 ohrožených kulturních památek

GALERIE: Perly planety Země před zánikem. Podívejte se na 8 ohrožených kulturních památek

Obdivují je lidé z celé planety. Na svoji krásu a zajímavost lákají množství turistů. Populární místa po celé planetě však čelí velkému množství nebezpečí. Některá se dostala dokonce na zvláštní seznam ohroženého dědictví organizace UNESCO. Následující osmičku z nich byste měli navštívit dříve, než z povrchu Země zmizí.

Národní park Everglades (USA)

Floridský národní park s nádhernými rostlinami přitahuje lidi hlavně volně žijícími aligátory. Ti se tu pohybují běžně mezi lidmi. Do budoucna však nemusí. Park ohrožuje především stoupající hladina moře.

Belizský bariérový útes (Belize)

Potápěči ho milují. Právě tady se mohou své aktivitě věnovat, jak je jim libo. Brzy ale možná bude po všem. Od roku 2009 je Belizský bariérový útes na seznamu ohrožených míst. Hlavně kvůli znečištěné vodě způsobené masivním rybolovem.

Archeologická zóna Chan Chan (Peru)

Před španělskou kolonizací tu žili lidé z kmene Chimu. Návštěvníci zde mohou najít pozůstatky systému zavlažovacích kanálů nebo architektonické památky. Ovšem jen do té doby, než eroze místo zničí. Kvůli klimatickým změnám a častějším výkyvům počasí pracuje velice rychle.

Biosferická rezervace Río Plátano (Honduras)

Domov velkého množství zajímavých živočichů i rostlin, ale hlavně místo, kterému se říká poslední plíce střední Ameriky. Kvůli masivnímu odlesňování o tento přídomek však může přijít. Další nebezpečí představuje rozšiřování zemědělství a chov dobytka.

Potosí (Bolívie)

Město založené v roce 1545 španělskými kolonizátory. Naleznete tu nádherné propojení koloniálních staveb s původní barokní architekturou. Pokračující nekontrolovaná těžba v hoře Cerro Rico ale místu nesvědčí a ohrožuje jeho existenci.

Ledkové doly Humberstone a Santa Laura (Chile)

V 19. století se sem sjížděli dělníci nejen z Chile, ale také z Peru a Bolívie. Těžili tu ledek ve dvou stovkách ledkových dolů. Největším nebezpečím pro komplex je extrémně křehká konstrukce budov, které navíc poškodilo zemětřesení v roce 2014.

Portobelo a San Lorenzo (Panama)

Pevnosti na pobřeží karibského státu dokládají vojenskou architekturu španělských kolonizátorů. Původně chránily lodě naložené stříbrem, které pluly z amerického kontinentu do Evropy. Jejich bezprizorní vývoj ale teď 400 let starým stavbám neprospívá.

Coro (Venezuela)

Město Coro založili v roce 1527 Španělé. Přístav dodnes nese prvky španělské a nizozemské kultury. Je to jediné místo, které ukazuje mísení evropských a domorodých kultur. Silné deště však místní budovy poškozuje a nepomáhá ani laxní přístup venezuelské vlády.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744