Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Polonahý premiér v ringu. Kanadský recept, jak vzbudit v ženách zájem o politiku

GALERIE: Polonahý premiér v ringu. Kanadský recept, jak vzbudit v ženách zájem o politiku

Média vyhlašují ankety a pomyslné soutěže krásy mezi političkami běžně. U mužů se to opravdu nestává a ani nebývají hodnoceni z hlediska atraktivity nebo vzhledu. Až na jednoho. Pětačtyřicetiletý Justin Trudeau šéfuje kanadské vládě od listopadu 2015. Spíš než jeho obří obchod se Saúdskou Arábií, které za 15 miliard dolarů prodal obrněná vozidla, zaujal pozornost zahraničních médií fotkami z mládí. Prý tak přilákal ženy k politice.

Nebývá zvykem, aby byl předseda vlády idolem žen. Kanadský liberál je ale už nějaký čas uznáván jako jeden z nejpůvabnějších světových státníků. Na veřejnost navíc vyšly fotografie z doby, kdy byl ještě mladíkem. Na některých je dokonce nahoře bez.

 

Zatímco u jiných jeho politických kolegů na celém světě by se jen těžko strhly po částečně obnažených fotkách internetové vyhledavače, Kanaďan jimi plní média. „Vypadá to, že Trudeau byl lamačem srdcí ještě předtím, než nastoupil do úřadu,“ komentuje fotky z jeho mládí časopis TIME. „Mladý Trudeau je prostě lumbersexuál snů,“ dodává webový portál amerického týdeníku. „Mluvíme o buchtách na břiše, hlubokém a doutnajícím pohledu, dlouhých vlajících vlasech, které jste vždy snili promnout mezi prsty,“ rozplývá se nad ministerským předsedou server Glamour.com.

Letitý politik Justin Trudeau nemá za sebou jen kariéru ve sněmovně a vládě. Do hvězdy stříbrného plátna má sice daleko, ale v roce 2005 si zahrál ve dvoudílné minisérii televize CBC Velká válka postavu právníka a vojáka Talbota Mercera Papineaua, který zahynul v bitvě u Yper v roce 1917.

 

V Česku už bulvár pár snímků politiků také zveřejnil, emoce v davu žen ale výrazně nevyvolaly. Expremiéra Jiřího Paroubka přistihl paparazzi na koupališti na Slovensku v červených slipových plavkách nebo na chalupě ve Vraném, rovněž stejně oděného. Jeho nástupce v čele vlády Mirka Topolánka (ODS) stály nahé fotky z Toskánska málem vládu. Zveřejnil je tehdy španělský tisk. Ani Petr Nečas (ODS), který si své soukromí pevně střežil, se objektivu krajana na dovolené nevyhnul. Ale ani on přistižen při opalování nahoře bez velkou vlnu vášně nevzbudil.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744