GALERIE: Před 49 lety viděli lidé poprvé fotografie z Měsíce. Skončila mise Apollo 11 | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Před 49 lety viděli lidé poprvé fotografie z Měsíce. Skončila mise Apollo 11

GALERIE: Před 49 lety viděli lidé poprvé fotografie z Měsíce. Skončila mise Apollo 11

Právě před 49 lety skončila mise Apolla 11. Trojice kosmonautů Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins měla přelomový úkol, poprvé stanout na Měsíci. Lunární modul s Aldrinem a Armstrongem přistál na povrchu oběžnice 20. července 1969. Jako první se povrchu Měsíce dotkl Armstrong, který pronesl památnou větu „Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“. Astronauti nasbírali skoro 22 kilogramů vzorků a po celodenním zkoumání se vydali na zpáteční cestu. 24. července 1969 pak jejich přistávací modul dopadl do Tichého oceánu.

Přestože z cesty na Měsíc vzniklo několik zvukových i obrazových nahrávek, stále se objevují konspirátoři, kteří tvrdí, že kosmonauté ve skutečnosti ve vesmíru nebyli, což má být údajně poznat i z fotografií na odrazech jejich helem. Podobným pochybnostem se ale trojice kosmických cestovatelů vždy jen smála. Když se před několika dyn jeden z dlouholetých zaměstnanců Kennedyho vesmírného střediska v den výročí vstupu na Měsíc na Twitteru ptal, zda si lidé pamatují, kde v tu chvíli byli, odpověděl Aldrin, že on byl právě na Měsíci.

I když NASA pokračovala v dalších výzkumech vesmíru, žádný další projekt už nezaujal veřejnost natolik jako Apollo 11. Celý svět ale sledoval televizory ještě o necelý rok později, když se na Měsíc měli podívat také astronauti z mise Apollo 13. Let se ale nezdařil a posádka se jen se štěstím dostala zpět na Zem, aniž by vstoupila na oběžnici.

Ačkoli mnozí předpokládali, že první let na Měsíc povede k vesmírnému cestování, ani 50 let poté nejsou lety do vesmíru obvyklé, přestože se o vývoj komerčních raketoplánů pro bohaté turisty pokouší například společnost Elona Muska SpaceX, nebo firma Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona. Objektem jejich zájmu přitom není už pouze Měsíc, ale i Mars.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.