Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Před 80 lety nacisté postavili luxusní loď. Skončilo to největší námořní katastrofou v historii

GALERIE: Před 80 lety nacisté postavili luxusní loď. Skončilo to největší námořní katastrofou v historii

Luxusní loď Wilhelm Gustloff, která vznikla pod záštitou nacistické organizace Kraft durch Freude, poprvé spustili na moře v květnu roku 1937. V té době ale nikdo netušil, že o několik let později se rekreační loď stane hrobem pro více než 9 tisíc lidí a její ztroskotání vstoupí do dějin jako největší námořní katastrofa všech dob.

Loď Wilhelm Gustloff sice několik let sloužila německým elitám jako rekreační objet, během války se ale toto luxusní plavidlo stalo útočištěm především pro vojáky. Armáda loď nejdříve využívala pro převoz vojsk, posléze sloužila také jako lazaret nebo plovoucí kasárna.

V roce 1945 dostala další úkol, měla převést vojsko a pruské uprchlíky včetně žen a dětí z polské Gdyně do německého Kielu. Po cestě je ale překvapila sovětská ponorka, která k lodi vyslala několik torpéd. Tři zásahy byly úspěšné a krátce po deváté hodině večerní už šel Wilhelm Gustloff ke dnu.

Někteří lidé zemřeli při torpédování, jiní se utopili mezi uzavřenými přepážkami lodi, ostatní se pokusili přežít v ledové vodě, která 30. ledna neměla více než 4 °C. Posádce se podařilo bez problémů vypravit pouze jeden záchranný člun, na něm se zachránili všichni čtyři přítomní kapitáni a několik dalších mužů. 

Záchranné lodě, které Gustloffovi přijeli na pomoc, z vody vytáhly ještě několik stovek cestujících. Další tisíce se ale zachránit nepodařilo. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1