GALERIE: Rusko si připomíná konec druhé světové války. Ukázalo, s čím by šlo do války | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Rusko si připomíná konec druhé světové války. Ukázalo, s čím by šlo do války

GALERIE: Rusko si připomíná konec druhé světové války. Ukázalo, s čím by šlo do války

Rusko oslavuje Den vítězství, připomínající konec druhé světové války. Vojenskou sílu demonstruje přehlídkami, které se kvůli časovému posunu již konaly ve městech na Dálném východě. V přístavu Vladivostok posádka předvedla protiletadlové rakety S-300 a Osa a také protilodní střely Bal a Bastion. Nechyběly ani jednotky reprezentující štáb Tichooceánské flotily. Hlavní část oslav se konala tradičně v Moskvě a za účasti Vladimira Putina.

Tradičně největší vojenská přehlídka se i letos koná v Moskvě, kde po Rudém náměstí pochodovalo více než 10 000 vojáků a vojákyň. Armáda Ruské federace předvedla 114 kusů bojové techniky a 72 letadel a vrtulníků. Poprvé na Rudé náměstí vyjela také technika určená pro nasazení v Arktidě.

Nad Rudým náměstím mělo v rámci přehlídky proletět 72 posádek strategických bombardérů, stíhacích letounů, vrtulníků, dopravních letadel i bitevníků. Tuto část ale ruská armáda kvůli nepříznivému počasí zrušila.

Oslavy vítězství v Moskvě podle tisku vyjdou na více než půl miliardy rublů (asi 220 milionů Kč), přestože z hlediska počtu tanků a další techniky měla být letošní moskevská přehlídka nejskromnější za poslední tři roky.

Den vítězství je v Rusku považován za svátek, který obyvatele nejvíce sjednocuje. Někdejší Sovětský svaz ztratil podle odhadů v druhé světové válce 26 milionů svých občanů.

Úřady v mnoha místech podle médií nařídily žákům a studentům povinnou účast na oslavách, přestože Kreml podobné nucení účastníků údajně zakázal. Rozhlasová stanice Echo Moskvy avizovala, že v moskevském průvodu k uctění padlých ve válce se mají objevit i portréty separatistů zabitých v boji s ukrajinskou armádou na Donbasu.

Loni se této akce nazvané Nesmrtelný pluk zúčastnilo podle moskevské policie na půl milionu lidí, v jejichž čele kráčel prezident Vladimir Putin. Letos moskevská radnice čeká více než 300 000 lidí.

Den vítězství se v Rusku i většině postsovětských republik slaví 9. května, tedy o den později než na Západě včetně Česka. Vysvětluje se to tím, že v době kapitulace Německa, což bylo 8. května 1945, bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu už po půlnoci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.