GALERIE: Smradlavý sníh a princ z Moravy. 10 největších tajemství pohádky Tři oříšky pro Popelku | info.cz

Články odjinud

GALERIE: Smradlavý sníh a princ z Moravy. 10 největších tajemství pohádky Tři oříšky pro Popelku

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Vánoční šlágr z filmu Tři oříšky pro Popelku si každoročně na Vánoce vyslechnou statisíce Čechů. Pohádka, která se stala už nedílnou součástí svátků, má i po 44 letech od svého vzniku zaryté fanoušky, kteří si ji nikdy nenechají ujít. Drama nešťastné dívky, která se zalíbila princi, je oblíbené v desítkách evropských i asijských zemí. Ne každý ale ví, že při natáčení to kvůli umělému sněhu silně smrdělo rybinou a že Popelku měl původně hrát někdo jiný. Toto jsou nejzajímavější tajemství z natáčení filmu režiséra Václava Vorlíčka.

Popelku měla hrát Preissová

Mladé Libušce Šafránkové otevřela role Popelky cestu k hvězdné kariéře. Původně měla ale hlavní roli hrát jiná herečka. Jana Preissová, známá například jako maminka z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, ale musela účinkování odmítnout, protože v té době byla už v pokročilém stupni těhotenství.

Zlá sestra Dora čekala miminko

Očekávání potomka ale naopak nijak nepřekáželo představitelce zlé nevlastní sestry Dory Daně Hlaváčové. Ta byla v době natáčení v 6. měsíci a musela rostoucí bříško maskovat také volnými šaty. Hlaváčová si zahrála i v další adaptaci známé pohádky. Zlou sestru hrála i v černobílé inscenaci Popelka z roku 1969, kde hlavní roli ztvárnila Eva Hrušková a prince Jiří Štědroň.

Trávníčka museli předabovat

O roli prince byl velký boj. Konkurzů se zúčastnily stovky herců, režisér Vorlíček si ale vybral 23letého Pavla Trávníčka. Rodák z Moravy měl ale tehdy ještě tak silný přízvuk, že ho museli nechat předabovat. Hlas mu dal herec Petr Svojtka, který se o tři roky později sešel s Libuší Šafránkovou i její sestrou Miroslavou v pohádce Malá mořská víla, kde hrál prince.

Popelčin střevíček existoval ve třech velikostech

Slavný Popelčin střevíček byl vyrobený ve třech verzích, aby při každém okamžiku dobře vynikl na obrazovce. Ten, který má princ při hledání v ruce, a ten, který nakonec Popelka znovu nazuje, tak byly rozdílné.

Sníh smrděl rybinou

Pohádka patří už neoddělitelně k vánočním svátkům. Původně se ale měla točit v létě v koprodukci s východoněmeckou televizí. Německá společnost DEFA ale přišla s tím, že na prosinec a leden může k práci na filmu uvolnit několik stovek lidí. Celý scénář se proto předělal tak, aby se příběh mohl odehrávat v zimě. Kvůli nedostatku sněhu ale musel exteriéry zasypat umělý sníh, který vyráběly v rybí konzervárně z kostí. Herci i po několika desetiletích vzpomínají, že silně zapáchal.

Libíček usnul v záběru

Díky zimní verzi vznikla dodatečně i postava preceptora, které se zhostil Jan Libíček. Ve filmu nosí kožich, který byl údajně velice těžký a Libíčka natáčení velmi zmáhalo. Při jedné scéně v tanečním sále prý usnul na židli a některé záběry pak kvůli němu museli vystříhat.

Kůň Jurášek měl kvůli slintavce dubléra v Německu

Ve filmu se objevuje i množství zvířat. Kůň Jurášek, na kterém Popelka jezdí, měl dokonce dva dubléry. V pohádce se tak objevují tři koně – dva čeští a jeden německý. Tehdy totiž propukla epidemie slintavky a kulhavky a zvířata se přes hranice nesměla převážet.

Vorlíček šťouchal do sovy slámou

Důležitá je také sova Rozárka, která Popelce mrkáním radí, aby rozlouskla oříšek s šaty. Ptáka si vypůjčili filmaři z berlínské zoo. Aby dokázal přivírat oči na povel, šťouchal ho prý sám režisér Vorlíček zezadu stéblem slámy.

V Německu se natáčel ples, v Československu lov

Natáčet se začalo v prosinci 1972 v Německu. Jako první se dělaly scény v tanečním sále a se sovou Rozárkou. V lednu 1973 filmaři natočili okolí zámku Moritzburg. Druhá polovina filmu se pak natáčela v Československu, například lovecké scény, nebo záběry ze statku, kde žila Popelka.

Na pohádku se dívají i na Filipínách

Pohádka má mnoho fanoušků po celém světě. Pravidelně ji vysílají v Německu, Rakousku, Španělsku, na Filipínách i ve Spojených arabských emirátech. Zvyklí jsou na ni i diváci z Norska. Když ji o jedněch Vánocích televize do programu nezařadila, rozčílení diváci přišli protestovat před sídlo stanice.

Klasická Popelka: Místo jednoho střevíčku použili filmaři hned tři>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud