GALERIE: Smutek starého sběratele. Podívejte se na unikátní sbírku veteránů pohřbených v ruinách Aleppa | info.cz

Články odjinud

GALERIE: Smutek starého sběratele. Podívejte se na unikátní sbírku veteránů pohřbených v ruinách Aleppa

Někdejší perlu Orientu, téměř dvoumilionové syrské město Aleppo, donedávna decimovaly kruté boje mezi povstalci a vládními silami prezidenta Bašára Asada. V ulicích umírali lidé, kdysi krásné budovy se hroutily k zemi. Svou daň zaplatili i miláčci na čtyřech kolech. Jak se podepsal konflikt na autech Aleppa?

S těžkým srdcem počítal Mohammed Mohiedin Anis škody na své sbírce veteránů, když v Aleppu konečně odezněla střelba. „Podívejte se, ona pláče. Je zraněná a volá po mé pomoci,“ říká reportérům agentury AFP sedmdesátiletý sběratel starých automobilů a ukazuje přitom na nestárnoucí klasiku – Buick Super z roku 1955, jehož kdysi elegantní maska je nyní pokřivená a připomíná nespokojenou grimasu lidského obličeje.

Červená kráska nestojí na ulici ve východní čtvrti Šár osamocená. Spolu s ní je zde možné narazit na další unikátní vozy, které patří bělovlasému sběrateli, jemuž nikdo neřekne jinak než Abu Omar. Ten měl možnost procestovat celý svět. Studoval medicínu v Zaragoze, v Turíně zase pomáhal v továrně Fiatu překládat manuály do arabštiny.

Ať už byl ale kdekoliv ve světě, jeho srdce bylo stále uprostřed východního Aleppa, se sbírkou starých vozů, kterou zdědil po svém otci. Bělovlasý muž pamatuje chvíle, kdy se jeho otec, podnikatel s textilními barvivy, proháněl po Aleppu v Pontiacu z roku 1950, který byl chloubou celého města.

Kolekce Abu Omara čítala ještě zkraje roku 2016 třicet aut, dnes je o třetinu menší. Část lidi rozkradli, část nenávratně poničily boje. Třináct aut dnes stojí před jeho novým domovem, dalších sedm má v rukou policie. Zabavila je, protože prý blokovala ulici a svému majiteli velmi chybí. „Miluji auta, protože jsou stejná jako ženy – krásná a silná,“ říká sběratel.

Jeho největší pýchou je červený Cadillac z roku 1947, v jehož pohodlných sedačkách se vozilo šest prezidentů. Někteří byli zvoleni demokraticky, jiní se chopili moci za pomoci puče, pro region typická situace. „Má kolekce čítá tři Cadillaky, protože to jsou ta nejluxusnější ze všech aut. Každá sbírka by měla mít svůj Cadillac. Pokud jej některý sběratel nevlastní, chybí jeho kolekci zlatý hřeb,“ vysvětluje Abu Omar.

Svůj zlatý hřeb střeží jako oko v hlavě. Aby ochránil Cadillac před zloději, odmontoval volant a sedačky, které má pečlivě schované. Když dva měsíce před evakuací z Aleppa uprchl, chránili jeho sbírku sousedé. S nasazením všech sil tak přesvědčili rebely, aby ušetřili klasický Chevrolet z roku 1958, do něhož chtěli povstalci umístit protiletadlové zbraně.

Po dobytí Aleppa zůstala sbírka veteránů v žalostném stavu a ohromný dům Abu Omara z třicátých let se obrátil v prach. Sběratel se ale nevzdává. „Měl jsem v minulosti velice šťastný život, ale teď se okolnosti změnily. Život je těžký, ale nesmíme ztrácet naději,“ zdůrazňuje sedmdesátiletý muž.

Zájemce o koupi svých vozů striktně odmítá a naopak chce pomoci zachránit další staré poškozené automobily z Aleppa. „Všechna ta auta jsou zraněná. Dokonce mám v úmyslu koupit jich víc,“ říká Abu Omar, který se chce první pustit do oprav svých veteránů a až pak přijde na řadu dům.

Jednou by stejně jako jeho otec rád odkázal sbírku svým dětem. „Jsou pro mé děti. Rozdám jim je v souladu s náboženským právem. Každý chlapec dostane dvě, každá dívka jedno,“ vypráví starý sběratel, který má s dvěma ženami dohromady osm dětí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud