GALERIE: Takhle vypadaly boje o hlavní město. Pražské povstání na dobových fotografiích | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Takhle vypadaly boje o hlavní město. Pražské povstání na dobových fotografiích

GALERIE: Takhle vypadaly boje o hlavní město. Pražské povstání na dobových fotografiích

Přesně před 73 lety začalo Pražské povstání. Přestože v některých částech okleštěné republiky mohli obyvatelé v té době už volně dýchat, hlavní město bylo stále v sevření nacistů, kteří se ho nehodlali lehce vzdát. Právě zprávy z jiných částí republiky i postupné uvolňování poměrů, kdy se opět mohly vyvěšovat československé vlajky a odstraňovaly se německé nápisy, vedlo ke spontánní akci Pražanů, kteří cítili, že vítězství je na dosah. Vše začalo ráno 5. května 1945, kdy Český rozhlas přestal vysílat německy a začal hrát jen české písně. Nacisté se ale nechtěli svého hlavního média vzdát a snažili se rozhlas zpět převzít do své moci.

Redaktoři rozhlasu začali vysílat žádost o pomoc. „Voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko na pomoc Českému rozhlasu,“ znělo tehdy z rádií. Pražané proto vyrazili k Českému rozhlasu, kde v té době už zuřily boje, které se následně rozšířily po celém hlavním městě. V noci z 5. na 6. května v Praze vyrostlo asi dva tisíce barikád, které bránili Pražané většinou jen s puškami a granáty. Nápor nacistů byl obrovský, začaly nálety.

Pražanům v závěrečných dnech války pomohli také vlasovci neboli Ruská osvobozenecká armáda generála Andreje Vlasova, která se skládala z ruských zajatců, kteří byli nuceni bojovat za Německo. Přestože Němci v té době soustředili velkou část svých sil právě na Prahu, zdejším obyvatelům nepřišla na pomoc spojenecká armáda, která 6. května 1945 osvobodila Plzeň. Dle dohody se Sovětským svazem totiž vojska nesměla překročit remarkační linii a bylo dohodnuto, že Prahu osvobodí Rudá armáda. Ta se ale vracela z boje o Berlín, a proto do Prahy vjížděla až 9. května ráno, když už byl odpor nacistů z větší části zlomen.

Počet obětí povstání je pouze přibližný. Odhaduje se ale, že během květnových dnů zemřelo až kolem 3 000 Čechů a asi 1 000 Němců. Velká část obětí je pohřbena na Ďáblickém hřbitově.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.