Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Tohle v letadlech jí horních deset tisíc a tohle vy. Podívejte se na překvapivé srovnání

GALERIE: Tohle v letadlech jí horních deset tisíc a tohle vy. Podívejte se na překvapivé srovnání

Kdo má hluboko do kapsy, létá většinou ekonomickou třídou. Najde se ale mnoho takových, kteří si za cestování milerádi připlatí, aby v jeho průběhu měli veškerý myslitelný komfort. Podívejte se v naší galerii na srovnání pokrmů servírovaných v ekonomické a byznys třídě.

Aerolinky po celém světě mají rozdílný přístup k tomu, jak odlišit stravování obyčejných a VIP cestujících na palubách svých letounů. V zásadě se ale shodnou, když přijde na způsob servírování. Zatímco pasažéři v ekonomické třídě musejí většinou vzít za vděk plastovým nádobím a příbory, v byznys třídě se pokrmy podávají nezřídka na luxusním křehkém porcelánu se stříbrnými příbory a nápoje v elegantních sklenkách na vysoké noze.

Liší se pochopitelně i skladba pokrmů, ovšem často ne až tolik, jako ceny letenek v luxusu či naopak v úsporné kategorii. Když se ale k dalším výsadám cestujících byznys třídy, jako je více místa na nohy, servírování po jednotlivých chodech nebo rychlejší obsluha, připočte neomezená konzumace slavného šampaňského Dom Perignon, už je to silný argument, proč sáhnout do úspor. Které menu byste si vybrali vy?

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1