Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Udílení filmových cen Oscar se blíží. Podívejte se, jaké snímky soutěží o zlatou sošku

GALERIE: Udílení filmových cen Oscar se blíží. Podívejte se, jaké snímky soutěží o zlatou sošku

Už za několik hodin se filmoví fanoušci na celém světě dozvědí, kdo letos obdrží prestižní ocenění americké filmové akademie Oscar. Největším favoritem na vítězství je se čtrnácti nominacemi romantický muzikál La La Land. Uspět by ale mohly i další snímky. Podívejte se na záběry ze všech nominovaných filmů.

Muzikál La La Land by mohl celkem získat až třináct zlatých sošek. Pokud by se mu to podařilo, stal by se nejúspěšnějším snímkem co do počtu získaných Oskarů. Dosavadní rekord drží s jedenácti cenami filmy Ben Hur, Titanic a Pán prstenů: Návrat krále.

V kategorii nejlepší film by ale akademici mohli podle některých pozorovatelů dát vzhledem k aktuální napjaté politické situaci přednost snímku Moonlight, který pojednává o dospívání homosexuálního černošského chlapce ve Spojených státech.

V kategorii nejlepší film bude o ceny usilovat celkem devět filmů. Válečný film Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny pojednává o mladém muži, který chce pomoci vlasti ve druhé světové válce, ale je přesvědčeným pacifistou. Do první válečné linie se postaví jako zdravotník a zachrání několik desítek mužů.

V dramatu Manchester by the Sea (Místo u moře) se musí Joe po smrti svého bratra postarat o jeho šestnáctiletého syna. Životopisný film Hidden Figures (Skrytá čísla) seznamuje se třemi afroamerickými ženami, které to dotáhnou do vysokých pozic v NASA. Do afroamerické komunity zamířil i film Fences, v němž si Denzel Washington zahrál muže, který zahořkl kvůli promarněné příležitosti.

Ve filmu Lion se dospělý muž vydává do Indie najít své biologické rodiče. Hell or High Water (Za každou cenu) zavede diváky do západního Texasu, kde se dva bratři chystají vyloupit síť poboček banky, která jim chce zabavit rodinné pozemky. Moonlight je příběh o dospívání černošského chlapce, který hledá sebe sama v drsných okrajových čtvrtích Miami. A ve filmu Arrival (Příchozí) tým odborníků zjišťuje, jaké mají mimozemšťani úmysly s lidstvem. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744