Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Geislerová: Filmy na zlínském festivalu byly kvalitní a autentické

Geislerová: Filmy na zlínském festivalu byly kvalitní a autentické

Kvalitu a autenticitu snímků na zlínském filmovém festivalu ocenila herečka Anna Geislerová, která je v letošním 58. ročníku předsedkyní hlavní mezinárodní odborné poroty pro hraný film pro děti a mládež. "Léta sem jezdím, ale až jako člen poroty jsem si uvědomila, jak fantastické a hluboké filmy tu jsou," řekla dnes ČTK Geislerová.

„Je tady tolik kvalitních filmů, které by děti měly vidět, které jim můžou zformovat život, jsou zde skvělá témata, která vám jen tak někdo nenabídne," uvedla herečka, která letos na festivalu viděla přes 20 filmů. Předsedkyní poroty přitom byla poprvé. "Bylo to náročné, ale už jsme hotoví, viděli jsme všechny filmy,“ uvedla Geislerová. Vítězové budou vyhlášeni na pátečním galavečeru, festival pokračuje v sobotu půlmaratonem a dalšími akcemi.

Geislerovou překvapila zejména rozdílnost zpracování filmů. „Témata jsou vždy vážná, když potřebujete stavět drama, musíte vybírat dramatické situace,“ uvedla herečka. Na festivalu se objevují filmy z celého světa, některé se podle ní zabývají povrchnějšími věcmi, jiné zásadními. „Je to stejné téma, ale zpracované jinak. Co je tady problém pro nějaké dítě, že nemá kapesné, pro jiné dítě o kus dál je problém, že mu najednou zmizí táta, protože ho sebere tajná policie, a už ho nikdy neuvidí. To mě zaujalo, jak jsme tady rozmazlení,“ řekla Geislerová, která měla v soutěži svého favorita.

V porotě se na nejlepších filmech v podstatě shodli. „Byli jsme poměrně vyladění. Po každém dni jsme si řekli, kdo si co myslí, nakonec to hlasování bylo snadné. Vím, jaké je to být v porotě a mít pocit kompromisu, ale tady se to rozhodně nestalo, shodli jsme se,“ uvedla herečka, která si rozuměla také se členy poroty. „Neznáme se, ale sympatie mezi námi narostly. Jeden porotce je z Indie, má podobný festival v Dillí, tak jsme se bavili, že možná pojedu porotcovat do Indie. Říkal, že jedním z jejich sponzorů je dalajlama, to se mi moc líbilo,“ řekla herečka, která si na filmech nejvíc cení pravdy a autenticity.

„Čím blíž jsou filmy reálnému prožívání a reálným citům nebo reálným podmínkám, tak víc fungují, tak je to i s herectvím. Film je postavený na tom, že tomu musíte uvěřit, pravda je takové vodítko, takové filmy jsme tady viděli,“ řekla představitelka desítek rolí v celovečerních filmech, televizních snímcích a seriálech i držitelka několika Českých lvů.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1