Geislerová: Filmy na zlínském festivalu byly kvalitní a autentické | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Geislerová: Filmy na zlínském festivalu byly kvalitní a autentické

Geislerová: Filmy na zlínském festivalu byly kvalitní a autentické

Kvalitu a autenticitu snímků na zlínském filmovém festivalu ocenila herečka Anna Geislerová, která je v letošním 58. ročníku předsedkyní hlavní mezinárodní odborné poroty pro hraný film pro děti a mládež. "Léta sem jezdím, ale až jako člen poroty jsem si uvědomila, jak fantastické a hluboké filmy tu jsou," řekla dnes ČTK Geislerová.

„Je tady tolik kvalitních filmů, které by děti měly vidět, které jim můžou zformovat život, jsou zde skvělá témata, která vám jen tak někdo nenabídne," uvedla herečka, která letos na festivalu viděla přes 20 filmů. Předsedkyní poroty přitom byla poprvé. "Bylo to náročné, ale už jsme hotoví, viděli jsme všechny filmy,“ uvedla Geislerová. Vítězové budou vyhlášeni na pátečním galavečeru, festival pokračuje v sobotu půlmaratonem a dalšími akcemi.

Geislerovou překvapila zejména rozdílnost zpracování filmů. „Témata jsou vždy vážná, když potřebujete stavět drama, musíte vybírat dramatické situace,“ uvedla herečka. Na festivalu se objevují filmy z celého světa, některé se podle ní zabývají povrchnějšími věcmi, jiné zásadními. „Je to stejné téma, ale zpracované jinak. Co je tady problém pro nějaké dítě, že nemá kapesné, pro jiné dítě o kus dál je problém, že mu najednou zmizí táta, protože ho sebere tajná policie, a už ho nikdy neuvidí. To mě zaujalo, jak jsme tady rozmazlení,“ řekla Geislerová, která měla v soutěži svého favorita.

V porotě se na nejlepších filmech v podstatě shodli. „Byli jsme poměrně vyladění. Po každém dni jsme si řekli, kdo si co myslí, nakonec to hlasování bylo snadné. Vím, jaké je to být v porotě a mít pocit kompromisu, ale tady se to rozhodně nestalo, shodli jsme se,“ uvedla herečka, která si rozuměla také se členy poroty. „Neznáme se, ale sympatie mezi námi narostly. Jeden porotce je z Indie, má podobný festival v Dillí, tak jsme se bavili, že možná pojedu porotcovat do Indie. Říkal, že jedním z jejich sponzorů je dalajlama, to se mi moc líbilo,“ řekla herečka, která si na filmech nejvíc cení pravdy a autenticity.

„Čím blíž jsou filmy reálnému prožívání a reálným citům nebo reálným podmínkám, tak víc fungují, tak je to i s herectvím. Film je postavený na tom, že tomu musíte uvěřit, pravda je takové vodítko, takové filmy jsme tady viděli,“ řekla představitelka desítek rolí v celovečerních filmech, televizních snímcích a seriálech i držitelka několika Českých lvů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.