Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gigantický trapas na Oscarech už má viníka. Zaměnil obálky s vítězi

Gigantický trapas na Oscarech už má viníka. Zaměnil obálky s vítězi

Trapas v přímém přenosu, to je asi nejsilnější dojem z nedělního udílení Oscarů. Herec Warren Beatty s herečkou Faye Dunawayovou právě vyhlašovali nejočekávanější kategorii večera, nejlepší film, když se stal největší možný omyl. Oznámili, že cenu bere La La Land. Tvůrci filmu už nastoupili na jeviště, třímali v rukou oscarové sošky a děkovali na mikrofon svým rodinám, když vyšla najevo těžko uvěřitelná chyba. Kategorii totiž vyhrál snímek Moonlight, což organizátoři vzápětí oznámili. Nastalo trapné přebírání sošek z rukou domnělých a nyní zklamaných vítězů a podobně trapný odchod ze scény. Kdo ale za tento nevídaný trapas v historii Oscarů mohl? Vypadá to, že Warren Beatty je v tom nevinně.

Vysvětlení je zřejmě zcela prosté: na vině byla nepozornost. Za předávání obálek s vítězi do rukou těch, kdo je vyhlašují, odpovídal v zákulisí Brian Cullinan z firmy PricewaterhouseCoopers. Právě ten podle The Huffington Post vydal Beattymu špatnou obálku. Herec, který ocenění vyhlašoval, tedy zřejmě trapas nezpůsobil, ačkoli to tak v přímém přenosu mohlo vypadat.

Za omylem Cullinana stála zřejmě nepozornost při publikování na sociálních sítích. Cullinan totiž na svůj twitter umístil ve 21:05 fotografii Emmy Stoneová ze zákulisí, která si chvíli předtím převzala cenu za nejlepší herečku. Právě v okamžiku, kdy si herečku fotil, zřejmě ale i předával obálku Beattymu, který o tři minuty později na jevišti s Dunawayovou vyhlašoval vítězný film.

Podle posledních informací to skutečně vypadá, že Cullinan předal herci špatnou obálku, ve které byly výsledky kategorie Nejlepší herečka. Beatty byl tedy pravděpodobně trochu zmatený, když viděl v obálce jméno herečky místo filmu. Vyvodil si ale, že cenu zřejmě získává film, ve kterém herečka účinkovala, tedy La La Land.

Zajímavé je, že sám Cullinan před nějakou dobou napsal blog o tom, jak to v zákulisí Oscarů chodí, ve kterém popisoval, že pořadatelé musí být stále ve střehu a nemají čas si ani sednout nebo odskočit na toaletu. Dotyčnou fotku z twitteru smazal. Firma PricewaterhouseCoopers se už za Oscarový omyl veřejně omluvila a nyní prý ze situace vyvodí další kroky.

Americký prezident Donald Trump mezitím oscarový trapas připsal podle něj přílišné politizaci večera. „Myslím, že se tolik zaměřovali na politiku, že nezvládli organizaci,“ potvrdil Trump webu Breitbart. Večer podle něj ztratil jiskru a nesl se hlavně v duchu pomlouvání prezidenta.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744