Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Globální oteplování vyvolá masivní uprchlickou vlnu. Do roku 2050 připraví o domov až 143 milionů lidí

Globální oteplování vyvolá masivní uprchlickou vlnu. Do roku 2050 připraví o domov až 143 milionů lidí

Svět čeká v příštích desetiletích největší stěhování národů v dějinách. Do roku 2050 své domovy bude muset opustit až 143 milionů lidí. Na nová místa je vyžene dle vědců globální oteplování spojené s úbytkem pitné vody i stoupáním hladiny moře.

Nový výzkum si nechala zpracovat Světová banka. Experti v něm varují, že svět postihne mohutná vlna exodů za hranice, která nemá v historii lidstva obdoby. Důvodem budou následky globálního oteplování, které přinutí obyvatele opustit jejich už neobyvatelné domovy.

Pokud se vyplní nejčernější scénáře expertů, opustí svoji zemi do roku 2050 až 143 milionů lidí. Odborníci se přitom ve své analýze, ve které skloubili socioekonomická data s predikcí následků globálního oteplování, zaměřili především na nejohroženější oblasti subsaharské Afriky, jižní Asie a Latinské Ameriky. Celosvětové následky tak mohou být ještě masivnější, než je předpoklad.

720p 360p
Sucho je větší hrozba než terorismus a migrace. I v Česku může nastat „den nula“

Na „klimatické uprchlíky“ začala média upozorňovat teprve nedávno. Jak bude jejich množství růst, předpokládá se, že tomuto masivnímu fenoménu, který se vyrovná starověkému stěhování národů, se bude muset věnovat čím dál větší pozornost. Podle některých předpovědí se počet žádostí o azyl v Evropě do 32 let zvýší až trojnásobně.

Kromě emigrace za hranice ale zatím zůstává stranou zájmu pohyb obyvatel uvnitř státu. I ten ale vytváří výrazné změny v rozložení obyvatelstva a vylidňuje některé oblasti. Přestože změny jsou dle expertů pravděpodobně nevyhnutelné, má lidstvo ještě možnost se na ně připravit.

„Máme teď čas, než se efekty globálního oteplování prohloubí, abychom se na tuto novou realitu adaptovali. Města by se měla připravit na příval nových obyvatel a měla by vylepšit možnosti vzdělání a uplatnění na pracovním trhu,“ uvedla dle listu The Independent výkonná ředitelka Světové banky Kristalina Georgievová.

Odborníci varují, že výsledkem hromadění lidí v dosud obyvatelných oblastech nebude docházet jen k nedostatku prostředků, ale také k sociálnímu napětí a konfliktům. „Bez dostatečné podpory a plánování lidé, kteří se přistěhují z venkova, budou ve městech čelit jinému druhu nebezpečí než ve svých původních oblastech,“ uvedla vedoucí výzkumu Kanta Kumari Rigaudová. Pokud se obydlené oblasti včas na příliv uprchlíků nepřipraví, budou migranti sice v oblastech s dostupnějšími zdroji pitné vody a s nižším rizikem ničivých bouří, ale jim a jejím dětem se nemusí dostat potřebné vzdělání a možnosti uplatnění.

To vše jsou ale dle expertů extrémní odhady, které se nakonec mohou vyplnit jen zčásti. „Pokud okamžitě začneme reagovat, můžeme to číslo kolem 140 milionů uprchlíků zmenšit až o 80 %,“ potvrdil ředitel oddělení pro klimatické změny ve Světové bance John Roome. Navrhuje jednak omezit produkci skleníkových plynů, tak cíleně řídit další zástavbu a investovat více prostředků do analýz k porozumění migračních trendů.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867