Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Golfský proud je nejslabší za posledních 1600 let. I Česku kvůli tomu hrozí brutální sněhové bouře

Golfský proud je nejslabší za posledních 1600 let. I Česku kvůli tomu hrozí brutální sněhové bouře

Podle nejnovější studie golfský proud slábne, v současnosti je nejslabší za posledních 1600 let. Vědci tvrdí, že tento trend může zhoršit důsledky změny klimatu, například tím, že se zvýší hladiny moří. Ovlivnit může i počasí.

Vědecký časopis Nature uveřejnil studii Londýnské univerzity a oceánografického institutu Woods Hole, podle které proudění vody v Atlantiku slábne už od 18. století. Tento dlouhodobý trend by mohl zhoršit dopady, které s sebou přináší klimatické změny v Severní Americe, Evropě a severní Africe. Konkrétně by mu vědci připsali zvýšení hladiny moří, záplavy, sucha nebo naopak zimní bouře.

Podle vedoucího projektu Davida Thornalleyho je velmi nepravděpodobné, že by se budoucnosti podařilo tento vývoj zastavit. Vědci předpokládají, že v budoucnu bude zpomalování celého systému pokračovat, a to v důsledku pokračujících emisí oxidu uhličitého.

Atlantická termohalinní cirkulace (AMOC) přináší teplou vodu od Mexického zálivu až do severního Atlantiku. Ještě než se ale sestoupí do hlubších vrstev oceánu, uvolní své zbytkové teplo. „Ze studie vyplývá, že AMOC za posledních 150 let zpomalila o 15 až 20 procent,“ řekl pro server CNN Thornalley.

Studie vycházela z dat, která vyplynula ze sedimentu odebraný z míst, kudy Golfský proud prochází. Čím větší zrna vědci našli, tím větší sílu mohl proud mít. Narušení systému mohla přinést takzvaná malá doba ledová, kterou odborníci zasazují právě do období před 150 lety.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1