Golfský proud je nejslabší za posledních 1600 let. I Česku kvůli tomu hrozí brutální sněhové bouře | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Golfský proud je nejslabší za posledních 1600 let. I Česku kvůli tomu hrozí brutální sněhové bouře

Golfský proud je nejslabší za posledních 1600 let. I Česku kvůli tomu hrozí brutální sněhové bouře

Podle nejnovější studie golfský proud slábne, v současnosti je nejslabší za posledních 1600 let. Vědci tvrdí, že tento trend může zhoršit důsledky změny klimatu, například tím, že se zvýší hladiny moří. Ovlivnit může i počasí.

Vědecký časopis Nature uveřejnil studii Londýnské univerzity a oceánografického institutu Woods Hole, podle které proudění vody v Atlantiku slábne už od 18. století. Tento dlouhodobý trend by mohl zhoršit dopady, které s sebou přináší klimatické změny v Severní Americe, Evropě a severní Africe. Konkrétně by mu vědci připsali zvýšení hladiny moří, záplavy, sucha nebo naopak zimní bouře.

Podle vedoucího projektu Davida Thornalleyho je velmi nepravděpodobné, že by se budoucnosti podařilo tento vývoj zastavit. Vědci předpokládají, že v budoucnu bude zpomalování celého systému pokračovat, a to v důsledku pokračujících emisí oxidu uhličitého.

Atlantická termohalinní cirkulace (AMOC) přináší teplou vodu od Mexického zálivu až do severního Atlantiku. Ještě než se ale sestoupí do hlubších vrstev oceánu, uvolní své zbytkové teplo. „Ze studie vyplývá, že AMOC za posledních 150 let zpomalila o 15 až 20 procent,“ řekl pro server CNN Thornalley.

Studie vycházela z dat, která vyplynula ze sedimentu odebraný z míst, kudy Golfský proud prochází. Čím větší zrna vědci našli, tím větší sílu mohl proud mít. Narušení systému mohla přinést takzvaná malá doba ledová, kterou odborníci zasazují právě do období před 150 lety.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.