Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google hodinu nefungoval. Co se lidem honilo hlavou?

Google hodinu nefungoval. Co se lidem honilo hlavou?
 

V úterý večer se řadě uživatelů tak trochu zhroutil svět. Výpadek Googlu a dalších služeb jako je YouTube lidé zhusta komentovali na sociálních sítích. Vybíráme pár příkladů.

Řada cyniků viděla potíže internetového giganta prostě a v nadsázce proto sáhla po osvědčeném vysvětlení: Někdo prostě do vyhledávače zadal slovo „Google“, s čímž si sofistikovaná technologie neporadila. To je samozřejmě nesmysl. Jak vidno, Google se ale přesto zmást nechal.

V těsném závěsu byla starost. Ať už o vlastní pohodlí – když lidé zjistili, že oblíbené rozvážkové služby kvůli výpadku nepřijímají objednávky – nebo čistě jen o to, co vlastně bez Googlu doma dělat. 

A do třetice: starost o nejmladší generace. Těm totiž výpadek serveru YouTube mohl skutečně hodně narušit plány.

Česko je jednou z mála zemí, kde postavení Googlu coby vyhledávače není tak dominantní jako ve světě. V Seznamu na to nezapomněli.

V baru v centru Prahy si o tom myslí své a četnost používání jednotlivých vyhledávačů zřejmě „googlovat“ nemuseli. 

Ale jsou tu přeci i jiné alternativy, jak na internetu hledat, když Google nefunguje. I když vlastně... 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1