Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gruzie má historii plnou bojů za nezávislost. V posledních dekádách se zemí přehnalo několik válek

Gruzie má historii plnou bojů za nezávislost. V posledních dekádách se zemí přehnalo několik válek

Pohnutou historii plnou bojů za nezávislost má Gruzie, bývalá sovětská zakavkazská republika ležící u východního pobřeží Černého moře. V dávných časech se území Gruzie snažily ovládnout velké říše té doby, na počátku 19. století byla gruzínská knížectví připojena k Rusku. Před 100 lety, 26. května 1918, po dramatických událostech Gruzie vyhlásila nezávislost, ze které se však radovala jen několik let. Záhy byla pohlcena bolševickým Ruskem, poté se stala součástí Sovětského svazu a opětovnou nezávislost získala až v roce 1991. Ani poté však tuto malebnou zemi nečekalo snadné období a v novodobých dějinách se zemí prohnalo několik válek.

Základy gruzínské státnosti a národa položily kavkazská Ibérie a přímořský stát Kolchida, které se na území dnešní Gruzie nacházely kolem čtvrtého století před naším letopočtem. Ve čtvrtém století našeho letopočtu se v Gruzii také začalo šířit křesťanství a země byla závislá na Byzantské říši, později ji obsadili Arabové. Ve 12. a 13. století bylo dokončeno sjednocení země a nastal rozmach gruzínského státu. Rozkvět ale ukončily mongolské vpády a mezi 15. a 17. stoletím na území existovala nezávislá carství a knížectví, která se stala předmětem zájmu Turecka a Persie.

V červnu 1783 tak vládce východních knížectví uzavřel s ruskou carevnou Kateřinou II. smlouvu o ruské suverenitě nad knížectvími při zachování jejich nezávislosti a územní celistvosti. V roce 1801 byla obě východní knížectví připojena k Rusku a další území včetně důležitých přístavů Poti a Batumi byly připojeny po rusko-tureckých válkách z let 1877-1878.

Od 19. století se začaly množit projevy nespokojenosti s politikou carského Ruska ať už se jednalo o násilnou rusifikaci a asimilaci menšin nebo o sociální postavení rolníků a dělníku a rostl nacionalismu mezi inteligencí a středními vrstvami. Po revoluci v Rusku v letech 1905 až 1907 zemi zasáhly rozsáhlé nepokoje a ozbrojené střety kvůli ruské okupaci, které byly brutálně potlačeny.

Převratné změny nastaly po bolševické revoluci v Rusku v roce 1917, po které byla Gruzie pod nadvládou menševiků. V oblasti se začaly formovat společné orgány Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu a v dubnu Zakavkazský sněm vyhlásil nezávislou Zakavkazskou demokratickou federativní republiku sestávající z Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu. Kvůli sporům o orientaci na Německo (Gruzie, Arménie) či Turecko (Ázerbájdžán) se republika rozpadla a 26. května 1918 byla vyhlášena nezávislá Gruzínská demokratická republika. V roce 1921 ale do Gruzie vpadla sovětská armáda a Gruzie byla připojena na dlouhá desetiletí k Sovětskému svazu.

V listopadu 1990 vyhlásila Gruzie nezávislost. Země se zpočátku dokázala pod vedením prezidenta a bývalého sovětského ministra zahraničí Eduarda Ševardnadzeho vymanit z vlivu Ruska, počátkem 90. let se Gruzií přehnala občanská válka se stoupenci svrženého prezidenta Zviada Gamsachurdii a země utrpěla i v důsledku válek v separatistické Abcházii a v Jižní Osetii. Ty si vyžádaly přes 10 tisíc obětí.

V roce 2003 takzvaná revoluce růží ukončila vládu Ševardnadzeho a k moci se dostal prozápadní prezident Michail Saakašvili. Jeho popularita citelně poklesla po porážce Gruzie v krátké válce s Ruskem v srpnu 2008 o Jižní Osetii. Po krátké době Jižní Osetie spolu s další vzbouřeneckou provincií Abcházií vyhlásila státní samostatnost, tu ale kromě Ruska uznala jen hrstka bezvýznamných států. Kvůli válce Gruzie vystoupila ze Společenství nezávislých států (SNS).

Rozlohou je Gruzie srovnatelná s Českem (má včetně okupovaných území asi 70 tisíc km2, ČR má 79.000 km2), v zemi žije 4,5 milionu obyvatel, většina z nich jsou Gruzínci. Většinovým náboženstvím je pravoslaví. Od roku 2004 má novou vlajku. Země je turisticky atraktivní díky horám a historickým památkám a je pověstná svým vínem. Současně je tato zemědělská země strategickým místem pro tranzit ropy a plynu. Asi nejslavnějšími Gruzínci ve světě jsou nebo byli režiséři Otar Ioseliani a Tengiz Abuladze, jehož film Pokání byl jedním z prvních sovětských filmů zabývajících se stalinskými čistkami. Sovětský diktátor Josif Stalin se narodil v guzínském městě Gori. Země usiluje o vstup do NATO.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1