Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackerům v Singapuru končí zlaté časy. Vláda je chce „cejchovat“

Hackerům v Singapuru končí zlaté časy. Vláda je chce „cejchovat“

Hackerům v ostrovním státě Singapur začínají krušné časy. Podle nejnovějšího návrhu zákona je totiž čeká povinná registrace. Ty, které policie nachytá, jak se nabourávají do cizích systémů bez potřebného povolení, nemine mastná pokuta a až dva roky za mřížemi. 

Tento návrh nařízení míří především na hackery, kteří jako freelanceři testují pro různé společnosti jejich bezpečnostní software. Pro mnohé banky či telekomunikační firmy se jedná o standardní proceduru jak zvýšit zabezpečení svých systémů. To je zvlášť aktuální v době, kdy na počítače světových firem pravidelně útočí různé ransomware viry – v poslední době například Wannacry či Petja.

Pokud bude nějaký singapurský hacker nachytán, jak testuje systémy bez patřičné licence, budou mu hrozit dva roky za mřížemi a pokuta až 825 tisíc korun.

Návrh zákona je nyní v připomínkovém řízení a kromě registrací pro hackery počítá i s dalšími proaktivními opatřeními, která by měla zemi pomoci v případě masivního kybernetického útoku. Počítá například s důslednější ochranou základních služeb jako je energetika, doprava, zdravotnictví či telekomunikace, harmonizací standardů pro soukromou i veřejnou sféru či s pravidelnými audity ohledně zranitelnosti systémů a hlášením problémů.

Singapurský kybernetický sektor je Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) hodnocený jako světově nejbezpečnější, navržené změny by k jeho neproniknutelnosti měly ještě přispět. Na dalších příčkách bezpečnosti kybernetického prostoru se umístily USA, Malajsie, Omán a Estonsko. Česká republika je na 35. místě, těsně před Rwandou.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1