Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Haf Hitler! Psi, které miloval nacistický vůdce. Anglický přeběhlík, zatoulaný ovčák i Blondi, kterou vlastnoručně otrávil

Haf Hitler! Psi, které miloval nacistický vůdce. Anglický přeběhlík, zatoulaný ovčák i Blondi, kterou vlastnoručně otrávil

Adolf Hitler, muž, který za sebou v historii zanechal hrozivou památku v podobě milionů mrtvých a poničené Evropy, měl na celém světě kromě sebe samého rád nejspíš jen psy. Měl jich několik a miloval je měrou, která je u masového vraha zarážející. „Jaké je to úžasné plemeno,“ rozněžňoval se nad nejznámějším ze svých miláčků, fenkou německého ovčáka Blondi. „K pánovi věrná a přítulná, na ostatní ostrá.“

Úzký okruh jeho spolupracovníků už z Blondi tak nadšený nebyl. Třeba Hitlerova sekretářka Traudl Jungová vzpomínala, že fenku nesnášela zejména führerova dlouholetá milenka Eva Braunová. „Dělalo ji radost, když například Blondi pod stolem nakopla, fenka vyjela a Hitler ji potom zbil bičíkem,“ tvrdila Jungová v jednom z mnoha rozhovorů, které dala o dění v pověstném vůdcově bunkru.

Milovníci zvířat

Stojí za zmínku, že někteří z nejmocnějších mužů tak nelidského a bestiálního režimu, jakým byl ten nacistický, měli pro němé tváře zaznamenáníhodnou slabost. Třeba říšský vůdce SS Heinrich Himmler, architekt holocaustu a arcižalářník Třetí říše, se holedbal tím, jak kulturně a ohleduplně se „árijci“ dokáží chovat ke zvířatům. Jedním dechem nicméně dodal, že „takové zacházení je možné poskytnout i podlidem z Východu, pokud budou pracovat jako tažná zvířata Říše.“

Hermann Göring, extravagentní Hitlerův následník a velitel Luftwaffe, zase prosazoval mimořádně šetrnou legislativu. Podle té měla být zvířata při porážce usmrcována co nejohleduplněji, s využitím nejmodernějších metod tak, aby „co nejméně trpěla.“ To je zajímavá informace zejména v kontextu faktu, že tentýž Göring byl mužem, který stvořil a dlouho vedl brutální pruskou policii, pochmurně známé Gestapo.

Sám Hitler byl vegetarián a to jak známo vcelku militantní. U jeho stolu bylo pojídání masa přísně zapovězené, místo toho Vůdce podával sáhodlouhé tirády zaměřené proti „požíračům zdechlin“. Hitlerovi nejbližší zdvořile naslouchali, oždibovali pohankové placky - a když Hitler konečně odešel do postele, honem se běželi do kuchyně nacpat pečení, což mimořádně zábavně popsala třeba manželka Hitlerova tajemníka Martina Bormanna.

Jak vidno, vegetarián a pejskomil Hitler se obklopil lidmi, kteří by aspoň na první pohled mohli z první dobré účinkovat v některém z televizních pořadů na pomoc trpícím zvířatům. Vůdce svou poněkud bizarní lásku ke psům nicméně dovedl dál, než napadlo kohokoliv z jeho nohledů.

FUCHSL

První Hitlerův pes, foxteriér Fuchsl, byl vlastně přeběhlík. Ve službách Jeho Veličenstva anglického krále na západní frontě během První světové války lovil krysy, kterými se zákopy jej hemžily. V zápalu lovu se mu povedlo bez jakékoliv újmy projít smrtícím územím nikoho. Na německé straně fronty se pejska ujal jistý svobodník bavorského pluku. Jmenoval se Adolf Hitler a foxteriér se stal jeho nejlepším - a vlastně jediným - přítelem.

Frontoví kamarádi si z podivínského a uzavřeného, nespolečenského Hitlera, kvůli prudké náklonnosti k psovi dělali posměšky. Nakonec Hitlerovi Fuchsla někdo ukradl.

„Ten darebák ani neví, jak velkou ztrátu mi tím způsobil,“ postěžoval si Hitler už jako všemocný vládce nad životem a smrtí desítek milionů lidí v Německu i podrobených evropských územích.

„Když jsem za první světové války u Fromelles studoval svého psa Fuchsle, viděl jsem v něm člověka. Sledoval jsem, kterak se stupňoval jeho vztek, když nemohl lapit mouchu. Jako bych pozoroval sebe… myslel jsem, že zešílím, když mi byl ukraden,“ vzpomínal na britského přeběhlíka.

PRINZ

V roce 1921 dostal Adolf Hitler darem německého ovčáka jménem Prinz. Hitler se tehdy už začínal vybarvovat jako zdatný řečník a šikovný mocenský manipulátor, přesto ale třel bídu s nouzí. Právě kvůli nuzným životním podmínkám byl nakonec Hitler nucen Prinze dát pryč. Vlčák ale novým pánům vždycky utekl a vrátil se k Hitlerovi. Právě Prinzova věrnost byla tím, co Hitlera připoutalo k německým ovčákům.

MUCKL

O tomto černém vlčákovi toho moc nevíme. Každopádně se objevuje na několika fotografiích i na nepříliš kvalitních filmových záběrech. Jisté je, že Muckl nebyl žádný vořech - v záznamech kynologického svazu je veden jako Muck von Korbinian Linde.

Hitler Mucklovi opatřil i partnerku. Jmenovala se Blonda a Hitler si nakonec na nějakou dobu nechal i jedno ze štěňat, které dostalo také jméno Blonda.

Obě fenky nakonec skončily nejspíš v chovatelské stanici poblíž führerova sídla v Berghofu, o Mucklovi je dále známo už jenom tolik, že pošel.

BLONDI

Nejznámější z diktátorových psů, Blondi, se k Hitlerovi dostala v roce 1941 jako dar od ptofesorky architektury Gedry Troostové. Hitler Blondi rozmazloval způsobem, který je vlastně bizarní. . Měla vlastní domovníky, vojenského psovoda seržanta Fritze Tornowa, jenž ji cvičil a každodenně o ni pečoval. Když byla Blondi onemocněla, dostávala speciální dietu složenou z libového masa a vajec. Většinou spala Hitlerovi u nohou v posteli.

Krátce před vlastní sebevraždou Hitler nechal Blondi otrávit. Bál se, že by ji Rusové mohli týrat. Blondina štěňata postřilela na zahradě nad posledním Hitlerovým bunkrem stráž složená z příslušníků SS.

BELLA

O feně německého ovčáka, kterou Hitler krátce vlastnil během Druhé světové války, víme jen to, že mu lezla na nervy. V devět ráno se totiž vzbudila a skákala na Hitlera, aby ji vyvenčil. Vůdce si ovšem rád přispal - a tak se Bella musela rozloučit. Její další osud není známý.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744