Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Harry Potter hlásí návrat. Fanoušci kouzelnické ságy natáčí vlastní film, už zveřejnili jeho ukázku

Harry Potter hlásí návrat. Fanoušci kouzelnické ságy natáčí vlastní film, už zveřejnili jeho ukázku

Sága o Harrym Potterovi patří mezi nejúspěšnější díla současné popkultury. Obliba kouzelného světa došla dokonce tak daleko, že fanoušci série chtějí natočit vlastní epizodu ze světa čar a kouzel. Jejich záměr posvětilo už i filmové studio Warner Bros, jež práva na příběh vlastní. 

25 miliard dolarů. To je podle odhadů z loňského roku hodnota světa Harryho Pottera. Kromě zisku z knih a návštěv filmů částku tvoří také sedm miliard za upomínkové předměty a hračky nebo dvě miliardy za prodej nosičů s filmy o Potterovi. Také proto loni na podzim zamířila do kin nová série Fantastická zvířata a kde je najít, jejichž kouzelný svět má producentům přisypat další peníze.

Daleko od zájmu producentů však vzniká nezávislý projekt Voldemort: Počátek dědice. Ten se má odehrávat ještě před událostmi z filmů o Harrym Potterovi, ostatně stejně, jako Fantastická zvířata.

Autoři projektu z filmového studia Tryangle chtěli původně na natáčení získat peníze pomocí crowdfundingové kampaně na serveru Kickstarter. Tu však stáhli a vše naznačovalo, že je projektu konec. Nyní však odhalili k připravovanému dílu ukázku, jež má parametry těch největších filmových děl. Výrobu filmu posvětilo také studio Warner Bors., nicméně pouze pod podmínkou, že snímek bude neziskový.

Film by se měl dotýkat témat, která autorka J.K. Rowlingová zmínila v knihách, ale osm dílů filmů o Potterovi je nijak nezmínilo. Především se tak vznikající dílo bude snažit odpovědět na otázku, jak se z chlapce Toma Raddla stal krvelačný černokněžník a Potterův hlavní nepřítel Voldemort.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1