Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Harry Potter očaroval svět. Podívejte se, kolik si série knih a filmů za 20 let vydělala

Harry Potter očaroval svět. Podívejte se, kolik si série knih a filmů za 20 let vydělala

Fenomén Harry Potter se za 20 let své existence přehnal literárním i filmovým světem jako uragán a zboural kdejaký rekord v prodejnosti i v návštěvnosti. Fantasy knihy o mladém čaroději z pera britské autorky Joanne Kathleen Rowlingové měly ohromný úspěch a vznikly podle nich filmy a počítačové hry. Vůbec první díl, který zprvu řada nakladatelů odmítla, vyšel v nakladatelství Bloomsbury 26. června 1997.

A následovalo deset let s Potterem. Do roku 2007 vyšlo celkem sedm dílů série a po celém světě se jich prodalo přes 450 milionů výtisků. Harry Potter se tak stal nejlépe prodávanou románovou sérií všech dob. Knihy vyšly v 79 jazycích.

Nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala Rowlingová během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. V cílové stanici prý měla již vymyšlenou většinu postav i základní děj. První díl ságy s oblibou psala v jedné z edinburských kaváren.

Rukopis prvního dílu ságy s názvem Harry Potter a Kámen mudrců dokončila v roce 1995 a údajně až dvanáct nakladatelských domů ji odmítlo.

Kniha nakonec vyšla v roce 1997, další tři díly (Harry Potter a tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Ohnivý pohár) následovaly vždy po roce. Pátá kniha Harry Potter a Fénixův řád se objevila s tříletým zpožděním v roce 2003, šestý titul Harry Potter a Princ dvojí krve v roce 2005 a Harry Potter a Relikvie smrti o další dva roky později.

Rowlingová získala podle časopisu Forbes za vydání těchto knih o Potterovi téměř miliardu dolarů (23,5 miliardy korun) a kdysi nezaměstnaná svobodná matka se díky této sérii stala první miliardářkou mezi spisovatelkami.

Čeští čtenáři objevili Pottera s tříletým zpožděním, první díl vyšel v Albatrosu bez většího zájmu v únoru 2000. Knihy o Potterovi začaly vítězit v žebřících nejčtenějších děl teprve od vydání třetího dílu v květnu 2001. Prodaly se jich statisíce kusů. Poslední tři díly vydalo nakladatelství Albatros v prvních nákladech přesahujících 200.000 výtisků, stokrát víc, než je běžný náklad beletrie. Do češtiny knihy přeložili Vladimír a Pavel Medkovi.

Každý z dílů zachycuje jeden rok v životě Harryho Pottera. V prvním díle je Harrymu a jeho spolužákům 11 let, v šestém se na konci blíží k 17. narozeninám. Navzdory drtivému úspěchu série občas zaznívaly i kritické ohlasy, zejména kvůli temnému podtónu románů.

Neméně úspěšné bylo převedení ságy na filmové plátno. První film měl premiéru v roce 2001 a režíroval jej Američan Chris Columbus, v roli Pottera se objevil tehdy dvanáctiletý Daniel Radcliffe. Do roku 2007 bylo uvedeno do kin prvních pět filmů o Potterovi a představovalo nejvýnosnější filmovou sérii všech dob, která přinesla producentům 4,48 miliardy dolarů světových tržeb. Do roku 2011 následovaly ještě tři snímky, neboť zfilmování poslední knihy bylo dvoudílné.

Knihy o Potterovi dnes patří mezi klasiku literatury pro děti a mládež, čtou je ale i dospělí. Zájem čtenářů ilustrují vysoké prodeje osmého příběhu ze světa Harryho Pottera, scénáře dvoudílné divadelní hry Harry Potter a prokleté dítě. Kniha vyšla vloni v srpnu a ihned po vydání se stala bestsellerem, do konce roku dosáhla na magických 100.000 prodaných výtisků.

Některé prvky příběhů o Potterovi pronikly i do skutečného světa. Například Bertíkovy fazolky, pod jejichž jménem společnost Jelly Belly prodává skutečné bonbóny.

Na famózní úspěch své potterovské série navázala Rowlingová nedávno také scénářem a filmem Fantastická zvířata a kde je najít (2016).

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744