Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Harry Potter trhá rekordy. Fantastická zvířata vidělo za víkend 200 000 Čechů

Harry Potter trhá rekordy. Fantastická zvířata vidělo za víkend 200 000 Čechů

Nejnavštěvovanějším filmem uplynulého víkendu byl dobrodružný snímek Fantastická zvířata a kde je najít. Odehrává se ve světě Harryho Pottera.

Místo školy čar a kouzel v Bradavicích je ale příběh zasazený do New Yorku 20. let minulého století a vypráví o osudech nových kouzelníků a nadpřirozených bytostí. O víkendu na něj do kin přišlo 203.000 diváků, kteří za vstupenky zaplatili 30,5 milionu korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Unie filmových distributorů.

Trailer filmu


Na druhém místě se drží americký animovaný film Trollové, na třetí místo klesla americká sci-fi Příchozí, která vévodila žebříčku minulý týden. Film o skřítcích, kteří nejvíce ze všeho milují hudbu, tanec a zpěv, o víkendu vidělo přes 38.000 lidí a vydělal pět milionů korun. Snímek Příchozí přilákal do kin 27.000 diváků, kteří nechali v pokladnách 3,9 milionu korun.

Na čtvrté místo z předchozího pátého si polepšil animovaný film režisérky a výtvarnice Galiny Miklínové Lichožrouti, který se promítá pátým týdnem a za tu dobu vydělal 31,3 milionu korun. Pátá se umístila česká komedie Bezva ženská na krku. Snímek o Elišce, která chce začít nový život jako učitelka ve středočeské vesnici, za šest týdnů utržil na vstupenkách 43,6 milionu korun.

Z českých filmů skončily v první dvacítce ještě romantický příběh Pohádky pro Emu režiséra Rudolfa Havlíka a česko-polská novinka, dokumentární film Bratříček Karel, který vedle životních osudů legendárního písničkáře Karla Kryla zaznamenává dopad jeho tvorby v Polsku. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1