Články odjinud

Historici možná roky zaměňovali dva parašutisty. V pondělí jim odhalí nové pamětní desky

Historici možná roky zaměňovali dva parašutisty. V pondělí jim odhalí nové pamětní desky

Sedm parašutistů, asi 800 nacistů a několik hodin trvající boj. Tak vypadalo ráno 18. června 1942, když se gestapo pokoušelo zadržet muže podezřelé z útoku na Reinharda Heydricha. Jan Kubiš a Josef Gabčík unikali tři týdny. Při svém posledním boji v kostele svatého Cyrila a Metoděje odolávali s dalšími pěti spolubojovníky nacistům asi sedm hodin. Neměli přitom k dispozici dostatek nábojů a protivník je z krypty chtěl vyhnat vodou i slzným plynem. Nepovedlo se. Za bezvýchodné situace, kdy už jednotky SS a gestapa rozbily náhrobní kámen a začaly sestupovat do krypty, si zbývající parašutisté vzali život. Nacisté je následně vyvlekli před kostel a nad jejich těly údajně pořádali bujarou oslavu. V místech, kde těla parašutistů ležela, nyní budou nové pamětní desky.

„Češi se nevzdávají!“ – to byla poslední slova, která zazněla z krypty, kde muži trávili poslední dny svého života. Není jasné, který ze čtyř zbývajících parašutistů je vynesl. Mohl to být Josef Gabčík (výsadek Anthropoid), Jaroslav Švarc (Tin), Jan Hrubý (Bioscop), nebo Josef Valčík (Silver A). Adolf Opálka (Out Distance), Jan Kubiš (Anthropoid) a Josef Bublík (Bioscop) byli v té době už mrtví. Ačkoli i oni odolávali při boji na kůru kostela asi dvě hodiny, Adolf Opálka a Josef Bublík si poslední kulku schovali pro sebe. Jan Kubiš, který vrhl bombu na Heydrichovo auto, si prostřelit spánek nestačil. Zranily ho totiž střepiny a nacisté jej našli v bezvědomí.

„Střídali se v hlídce na kůru, kde byli vždycky tři, a čtyři odpočívali dole v kryptě,“ popisuje badatel Jiří Padevět denní rutinu ukrytých parašutistů. Právě v ten osudný den, který byl jejich posledním, tak byla údajně nerozlučná dvojice Jan Kubiš a Josef Gabčík rozdělena. Kubiš padl na kůru, Gabčík si o několik hodin později prostřelil spánek dole v kryptě.

Nacisté pálili ze samopalů a vrhali granáty, přesto se parašutisté ubránili několik hodin

Kubiše a Bublíka, který po průstřelu hlavy také ještě dýchal, převezli nacisté do nemocnice. Adolfa Opálku položili jako prvního na kostelní koberec položený na chodník na Václavské ulici naproti kostela. Podle nalezeného oblečení a některých svědectví nacisté tušili, že v kostele se ukrývá ještě další skupina parašutistů a začali se proto dobývat do krypty. Zde z původně sedmičlenné skupiny zůstávali ještě čtyři muži.

Nacisté povolali do akce pražské hasiče, kteří do sklepení vháněli vodu. Ta ale pravděpodobně někudy unikala a záměr útočníky vyplavit nevyšel. Přestože proti celkem sedmi parašutistům stálo asi 800 nacistů, boj trval několik hodin. Němci totiž chtěli muže dostat živé. „Němci měli samopaly a mohli v podstatě za nepřetržité střelby vytvořit pro útočící muže Waffen SS úplnou palebnou hradbu. Zato parašutisté stříleli po jednom výstřelu z pistole. Mně je popravdě celkem divné, že Němci, kteří měli obrovskou přesilu, bojovali déle než dvě hodiny s těmi třemi parašutisty na kůru kostela. A to je ještě zasypávali desítkami ručních granátů,“ popisuje archivář Vojtěch Šustek.

Kůr kostela, ze kterého parašutisté stříleliKůr kostela, ze kterého parašutisté stříleliautor: VHÚ

„Měli dokonce příkaz střílet jim jen na spodní polovinu těla. Protože mrtvý parašutista by byl sice úspěch, ale pro gestapo ne, protože by přišlo o informace. Kdyby bylo úkolem zásahu parašutisty odstranit, bylo by to asi rychlejší,“ potvrzuje historik Zdeněk Špitálník. Po několika neúspěšných hodinách nacisté pravděpodobně pochopili, že z této bitvy možná vyjdou vítězně, ale živí parašutisté se jim do rukou nedostanou. Na neustávající střelbu a vhazování granátů nicméně mohli parašutisté odpovídat jen stěží.

„Měli 11 střelných zbraní, pistolí, a žádný samopal. A do každé pistole mohli mít průměrně 20 nábojů. Měli tam zřejmě i podobné bomby, jaké použili při atentátu, a zápalné lahve, které měli dole v kryptě,“ vypočítává výzbroj Špitálník. Scény zběsilé střelby samopalem jsou tak skutečně pouze smyšleným obrazem tvůrců filmu Atentát z roku 1964. Parašutisté stříleli pravděpodobně rozvážně po jednom výstřelu z pistole. I oni si poslední náboj nechali pro sebe. Ve chvíli, kdy nacisté rozbili trhavinami hlavní vchod do krypty, vpálili si muži kulku do hlavy. Jaroslav Švarc se navíc ještě pojistil skousnutím kapsle s jedem.

Mrtvá těla vláčeli nacisté neurvale z krypty, pak nad nimi pili šampaňské a kopali do nich

Po vtrhnutí do krypty se nacisté zřejmě chovali zběsile. Místo toho, aby celou kriminální scénu pečlivě vyfotografovali, lační po sedmi hodinách boje vytáhli bez dokumentace čtyři parašutisty ihned ven z krypty. „Když esesmani vítězoslavně vtrhli dovnitř, tak chtěli nejprve uspokojit v Resslově ulici stojícího K. H. Franka a další nacistické funkcionáře. Ti byli velmi nervózní, nikdo z nich tak dlouhý boj o kostel a kryptu nečekal. K. H. Frank byl při pozorování boje velmi hlučný a neustále tlačil na to, aby již akce byla ukončena a kostel dobyt. Posléze odkryl další část svého barbarského charakteru, když podle některých svědectví do mrtvých parašutistů kopal a plival na ně. Na "oslavu" byly také doslova nad těly rozdávány chlebíčky a rozléváno šampaňské,“ popisuje historik Marek Melša.

Dle dochovaných svědectví se nacisté chovali k tělům velmi neuctivě. Z krypty je doslova táhli tím způsobem, že prý jim bezvládné hlavy bouchaly o jednotlivé stupně schodů. Venku je položili na kostelní koberce vedle mrtvého Opálky. To byla pravděpodobně chvíle, kdy vznikly jedny z mála fotografií mrtvých parašutistů ležících na chodníku. Fotograf zaznamenal, jak těla ztotožňuje Karel Čurda, který je udal gestapu, ačkoli byl také původně parašutista a dobře se s nimi znal. Vznikly také fotografie pěti těl – Jana Hrubého, Jaroslava Švarce, Adolfa Opálky, Josefa Valčíka a (údajně) Josefa Bublíka. Právě v místech na rohu Václavské ulice, kde těla ležela, nyní budou nové pamětní desky.

Mrtvá těla na kobercíchMrtvá těla na kobercíchautor: Archiv Jaroslava Čvančary

Historici označí místa, kde ležela těla parašutistů

Umístění desek iniciovali historici Pavel Kmoch a Jiří Padevět. „Vždy, když jsem chodil kolem, tak jsem si říkal, že tady parašutisté těsně po smrti leželi a že to přitom skoro nikdo neví. Nebyl jsem první, koho napadlo tam pamětní desky umístit, ale protože nebylo dosud jasné, kde čí tělo na chodníku leželo, nebylo to možné. Ve chvíli, kdy se mi tuto skutečnost podařilo zjistit, tak už bylo jednoduché iniciovat umístění desek,“ vysvětluje Kmoch.

Pamětní desky budou zapadat do okolní dlažby a v místech, kde měli jednotliví parašutisté položeny hlavy. Na každé je uvedeno jméno, datum narození a úmrtí a také název výsadku, jehož členem padlý byl. Desek ale nebude jako parašutistů sedm, ale osm. Nacisté totiž k tělům přivezli tehdy i mrtvého Jana Milíče Zelenku, o kterém se domnívali, že může být také parašutistou, protože pochybovali o pravosti jeho dokladů.

18letý mladík byl synem Jana Zelenky-Hajského, který patřil k nejbližším spolupracovníkům parašutistů z řad českého odboje, a jeho syn Milíč se také zapojil do činnosti podzemního hnutí. Když gestapo přišlo do jejich bytu, matku zatkli a otec se stihl otrávit. Milíč se o razii dozvěděl a domů se nevrátil. Místo toho následoval příkladu svého otce a v Husově háji v Záběhlicích skousl kyanidovou kapsli. Když jej našli, gestapo se domnívalo, že i on může být parašutistou, který si v bezvýchodné situaci vzal život, a proto ho převezli před kostel, kde probíhala identifikace. Té se kromě Čurdy zúčastnil také další kolaborující parašutista Viliam Gerik, nebo vyslýcháním zmučený člen odboje Vlastimil „Aťa“ Moravec.

Historici zřejmě dlouho zaměňovali Gabčíka s Bublíkem

Právě před kostelem dostala mrtvá těla čísla, o kterých se pak píše v pitevním protokolu. A především díky nim se Pavlu Kmochovi podařilo zjistit, kde který parašutista na chodníku ležel. „Pozici těl některých se podařilo identifikovat už dávno. Kde ležel Hrubý, Švarc a Opálka je vidět naprosto jasně už z těch dochovaných fotografií. Základním klíčem pro zjištění polohy dalších těl ale byla nutnost dát dohromady fotografie z místa a čísla těl z pitevních protokolů. Tímto způsobem jsem zjistil, že čísla těl souvisí s jejich polohou na chodníku,“ dodává Kmoch. Při této identifikaci dokonce odhalil, že badatelé roky zřejmě zaměňovali tělo Josefa Gabčíka s Josefem Bublíkem.

Podle některých historiků jde o tělo Josefa Bublíka, Pavel Kmoch si je ale jistý, že je to Josef GabčíkPodle některých historiků jde o tělo Josefa Bublíka, Pavel Kmoch si je ale jistý, že je to Josef Gabčíkautor: Archiv Jaroslava Čvančary

„Nejsem jediný, kdo si toho všimnul, ale tento omyl se v různé literatuře objevuje asi dvacet let. Právě skutečnost, že na fotografii měl být Josef Bublík, do mého systému identifikace těl nezapadala. Přišlo mi divné, že na fotkách z chodníku by byl i Bublík, který byl v té době ještě v nemocnici. Naopak dle tradovaných popisků na těch fotografiích chyběl Gabčík, který tam měl být. Teprve ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že mi to nevychází kvůli záměně těchto dvou osob, mi začalo vše sedět,“ dodává Kmoch. Na chodníku nebyl vyfotografován ani Kubiš, protože v době pořizování snímku byl ještě v lazaretu SS v Podolí, kde se mu snažili zachránit život. Marně. Kvůli identifikaci jeho tělo před kostel dovezli zřejmě až poté, co fotograf odešel, nebo už nepořizoval snímky.

Na vzniku pamětních desek parašutistům se kromě obou zmíněných historiků podílelo také několik historických nadšenců. „Asi polovinu nákladů na výrobu desek uhradila radnice Prahy 2 a druhou polovinu částky věnovaly soukromé osoby, které o historii mají zájem a byly ochotné přispět. Byly to desítky dárců. Každý příspěl, jak mohl. Jednotlivé dary byly v řádech stokorun i tisícikorun,“ dodává Kmoch.

Slavnostní odhalení desek se uskuteční v pondělí 18. června 2018 v den 76. výročí dobytí krypty. Slavnostní akt začíná ve 12 hodin v pražské Václavské ulici. Už předtím se od 10. hodiny uskuteční tradiční pietní vzpomínka přímo před kostelem svatého Cyrila a Metoděje.

Z rešerše badatele Pavla Kmocha k jeho chystané knize Operace Anthropoid: Epilog
Bublík byl vysoké, atletické postavy na rozdíl od Gabčíka, který byl ze všech parašutistů nejmenší. Bublík měl tmavé, zvlněné vlasy, které mu rostly hodně do čela, Gabčík měl naopak čelo vysoké a vlasy světlé a rovné, jak je tomu i na fotografii. Bublíkovi naprosto neodpovídají ani rysy tváře, tvar nosu a uší, naopak charakteristická Gabčíkova brada je na fotografii zcela zřetelná. (...) Gabčíkův protokol ovšem popisuje jeho oblečení detailně: hnědé teplákové kalhoty, pyžamové kalhoty, světlomodré spodky, tmavomodré trenýrky, 2 vlněné pulovery, modře kostkovaná košile, silně zašpiněná zaschlou krví, 2 páry ponožek. Na zmiňované fotografii, označované jako fotografie Bublíka, je jasně vidět kostkovaná košile a pletená vesta, tedy vlněný pulover. Stejné oblečení je patrné na nepochybně Gabčíkově snímku ze čtvrté sady fotografií z Ústavu soudního lékařství, která je navíc doplněná cedulkou s číslem 3, tedy protokolárním číslem mrtvoly, které bylo podle pitevních protokolů přiděleno Gabčíkovi. A stejná kostkovaná košile i pletená vesta je patrná na portrétu z páté sady snímků, pořízené rovněž na patologii. Ze všech těchto skutečností vyplývá, že předmětná fotografie nezachycuje Josefa Bublíka (jehož tělo v danou dobu na místě ještě nebylo), ale skutečně Josefa Gabčíka.

INFOGRAFIKA DNE: Operace Anthropoid v číslech

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818