Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hitler měl chemické zbraně včetně sarinu. Proč je proti nepřátelům nikdy nepoužil?

Hitler měl chemické zbraně včetně sarinu. Proč je proti nepřátelům nikdy nepoužil?

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer nedávno prohlásil, že ani Hitler se nesnížil k tomu, aby  použil chemické zbraně proti vlastním lidem. Výrok způsobil velký povyk, Spicer se za něj částečně omluvil. Hitler během druhé světové války zplynoval na šest milionů Židů. Nadále ale zůstává pro mnohé záhadou, proč nepoužil sarin nebo jiné chemické zbraně proti nepřátelskému vojsku.

Bylo by dost tvrdé říkat, že by Hitler byl lepší člověk než syrský prezident Bašár Asad, jak nedávno nešťastně naznačil mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Rozhodně to nebylo ani tím, že by Hitler sarin neměl. Němečtí vědci experimentovali s chemickými zbraněmi už před válkou a vynález sarinu byl v podstatě omyl, experti se snažili najít prostředek na hubení hmyzu.

V roce 1943 dokonce německá armáda postavila továrnu vyrábějící sarin. A během války na Hitlera jeho poradci apelovali, aby jej použil. On to ale neudělal, píše Washington Post.

Historici se domnívají, že to neudělal kvůli tomu, že se stal za první světové války obětí útoku, při kterém byl použit yperit

„On a jeho spolubojovníci utíkali ze zákopů během chemického útoku, cestu do bezpečí našli jen tak, že se vzájemně drželi a následovali ty, které útok zasáhnul o něco méně,“ napsal Ian Kershaw v Hitlerově biografii. Hitler popsal slepotu v jeho knize Mein Kampf. „Do rána jsem začal cítit bolest. Stupňovalo se to každou čtvrthodinu a kolem sedmé mě pálili oči. Po pár hodinách byly mé oči jako žhavé uhlíky, kolem mě byla tma,“ napsal. Hitlera vzali do nemocnice, kde se dozvěděl, že Německo bylo poraženo. 

Spolehlivé důkazy o tom, že by ale Hitler odmítal použít chemické zbraně kvůli jeho vlastní zkušenosti s yperitem, nicméně neexistují.

Naopak se dá dohledat mnoho informací o Hitlerovu úhlavním nepříteli Winstonu Churchillovi.

Churchill použití chemických zbraní za první světové války schvaloval. „Nechápu proč jsou všichni tak útlocitní ohledně použití plynu?“ napsal ve svých pamětech v roce 1919. „Není nutné použít ty nejsmrtelnější plyny. Mohou použít ty, které způsobí jaterní problémy, ale nezanechají vážné trvalé následky,“ vysvětlil.  

Kdyby Hitler použil sarin na bitevním poli, Churchill by mu tento tah pravděpodobně oplatil.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744