Hitler na procházce nebo na lavičce v Alpách. Momentky říšského vůdce se vydražily za milion korun | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hitler na procházce nebo na lavičce v Alpách. Momentky říšského vůdce se vydražily za milion korun

Hitler na procházce nebo na lavičce v Alpách. Momentky říšského vůdce se vydražily za milion korun

Nacistický vůdce, který má na rukou krev milionů obětí, jakou obyčejný člověk v neformálním prostředí. Tak Adolfa Hitlera vyobrazují prodané historické fotografie. Jeden z černobílých snímků ho zachycuje při čtení na verandě jeho usedlosti v bavorských Alpách. Na další fotografii se zase usmívá do objektivu během procházky. Fotografie Adolfa Hitlera, které vydražil neznámý zájemce za 34 tisíc liber (víc než milion korun), pocházejí z alba jeho přítelkyně Evy Braunové.

Album desítek fotografií, které kromě Adolfa Hitlera zachycují i další nacistické pohlaváry, bylo objeveno v ložnici Evy Braunové v berlínském bunkru Adolfa Hitlera po konci druhé světové války. Soubor fotografií zde nalezl ruský voják, od kterého snímky získal britský fotograf Edward Dean. Poté, co album nabídl v aukci, fotografie několikrát změnily svého majitele. Do rukou toho nejnovějšího se dostaly ve středu.

Snímky zachycující kromě Hitlera také Heinricha Himmlera, Hermana Göringa nebo Josepha Goebbelse byly vydraženy v britské aukční síni Royal Tunbridge Wells. O fotografie, které nemohou být publikované bez povolení, byl velký zájem. Ozývali se uchazeči z Británie, Spojených států, Německa, Číny nebo Jihoafrické republiky.

„Na otevřeném trhu dnes existuje velmi málo významných artefaktů nalezených ve vůdcově bunkru v roce 1945,“ píše v prohlášení britský aukční dům. Podle majitele aukční síně Matthewa Tredwena neformálnost fotografií naznačuje, že je musel pořídit někdo Hitlerovi velmi blízký. Všechny fotografie říšského vůdce totiž byly velmi přísně kontrolovány. „Nebyly pořízeny pro širokou veřejnost,“ říká Tredwen s tím, že v knize nebyl žádný podpis, který by naznačoval identitu fotografa.

„Lidé jsou fascinováni tím, jakým zlem Třetí říše byla,“ vysvětluje zájem o nacistické artefakty majitel aukční síně. Vlastnictví předmětů, které mají co dočinění s nacistickou minulostí, však představuje etický problém. Někteří sběratelé umění se proto začínají zajímat, zda jejich kousky nebyly během druhé světové války odebrány Židům. Loňské otevření repliky berlínského bunkru Adolfa Hitlera však naznačuje nepříjemný fakt – Hitler prodává. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.