Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

HIV pozitivní Ital měl až šest vztahů najednou, za 10 let nakazil víc než třicet žen. Teď ho potrestal soud

HIV pozitivní Ital měl až šest vztahů najednou, za 10 let nakazil víc než třicet žen. Teď ho potrestal soud

Soud v Římě v pátek odsoudil 33letého Itala ke 24 rokům za mřížemi za to, že během méně než deseti let nakazil virem HIV více než 30 žen. Valentino Talluto měl s ženami nechráněný pohlavní styk, přestože věděl, že je HIV pozitivní, a podle soudu většině z nich způsobil "závažnou újmu", napsaly italské zpravodajské servery. Porota se o výši trestu radila 11 hodin.

Obžaloba pro Talluta požadovala doživotní trest, protože muž prý nad svými činy nikdy neprojevil lítost. Obhájci se naopak snažili jeho odpovědnost zlehčit a jeho chování připisovali jistému druhu "povrchnosti". Verdikt si přišly vyslechnout i mnohé oběti mladého účetního, který je podle agentury Reuters sváděl na sociálních sítích. V jistých obdobích udržoval až šest vztahů najednou, napsala agentura AFP.

Talluto byl zatčen v listopadu 2015 po desetiměsíčním vyšetřování vedeném státním zastupitelstvem na popud mladé ženy, která se s Tallutem seznámila na internetu. Po zveřejnění závěrů se začaly ozývat další oběti. Tři ženy, které Talluto potenciálně smrtícím virem nakazil, nemoc přenesly na své další partnery a web deníku Corriere della Sera uvádí, že v důsledku Tallutových činů se virem HIV nakazilo 57 osob, včetně osmiměsíčního dítěte jedné z žen.

Ani po pátečním rozsudku nejsou důvody chování Talluta, který vyrůstal bez rodičů, příliš jasné. Virem HIV se nakazil v roce 2006. U soudu řekl, že jej mrzí, co se stalo. Prý si neuvědomoval důsledky svých činů. Obžaloba proti němu vznesla obvinění z rozpoutání "epidemie", to však porota neuznala.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1