Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hledá se náhražka vanilky. Značka: přírodní. Ceny koření z Madagaskaru jsou neúnosné a rostou

Ceny vanilkových lusků, které jsou základní součástí řady sladkých pochutinek a nápojů, se za poslední dva roky víc než ztrojnásobily. Světové firmy, jako je například Nestlé, se navíc stále častěji zavazují používat namísto syntetických náhražek přírodní látky. Vanilkové aroma je dnes široce nahrazováno především produkty z ropy nebo výtažky z rýže či hřebíčkového oleje a vanilkové náhražky pocházejí taky ze dřeva norských smrků. S ohledem na raketový růst cen to ale firmám nestačí a hledají další přírodní varianty.

Za poslední dva roky se ceny vanilky ztrojnásobily na rekordních 450 dolarů za kilogram. Důvodem je hromadění tohoto aromatického koření, které pochází původně z Mexika, na farmách na Madagaskaru. Právě ostrovní stát u afrického pobřeží je největším světovým producentem vanilkových lusků – 80 procent pochází právě odsud.

autor: Info.cz

Růst ceny je navíc umocněn neustálým rozšiřováním okruhu potravinářských firem, které se zavázaly používat k aromatizaci sladkých pochutin výhradně „přírodní“ látky. K nim patří například americká společnost vyrábějící čokoládové cukrovinky Hershey nebo v Česku dobře známé Nestlé.

autor: Info.cz

Vanilková příchuť veškerých cukrovinek, zmrzlin nebo sladkých nápojů je totiž v současné době z 90 procent syntetického původu. Nejčastější náhražkou vanilky je přitom ropa (respektive produkty z ní), která stojí jen zlomek toho, co vanilka extrahovaná ze skutečných lusků. Tlak na nahrazení syntetických látek látkami přírodními, které nebudou tak náchylné na kolísání cen na světových trzích jako vanilka, proto roste už několik let.

„S ohledem na to, že by si vanilku mohl dovolit jen málokdo, mi lidé ze všech koutů posílají ukázky svých vanilkových příchutí,“ říká Daphna Havkin-Frenkelová z americké společnosti Bakto Aroma, která se zabývá vývojem příchutí a dodávkami přírodních náhražek potravinářským firmám.

S novinkou naposledy přišla japonská společnost T. Hasegawa, která začala nejoblíbenější příchutě vyrábět z fermentovaného cukru. Vzorky už byly otestovány nosy nejzkušenějších odborníků, podle kterých je lze jen stěží odlišit od skutečných přírodních produktů. Kvůli nedostatku vanilky se nyní chce marketingové oddělení firmy zaměřit právě na vanilkovou příchuť.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744