Články odjinud

Hledá se nápad za miliardy. Stačí levně vyrobit umělý sníh. A česká univerzita je na stopě řešení

Hledá se nápad za miliardy. Stačí levně vyrobit umělý sníh. A česká univerzita je na stopě řešení

Provozovatelé lyžařských areálů v celé Evropě, včetně Česka, vybízejí vědce, aby přišli s nápadem, jak vyrobit umělý sníh levně a s menší energetickou náročností. Jedině takový nápad podle nich může zachránit budoucnost lyžování.

Příkladem úporné snahy o vědecké řešení problému s nedostatkem přírodního sněhu může být Sněhové centrum v tyrolském alpském středisku Kühtai. Ve výšce těsně nad 2000 metrů nad mořem se návštěvníci hor setkávají s „podivnými“ lidmi, kteří – ověšení různými přístroji – běhají po kopcích, nabírají do speciálních nádob sníh, měří rychlost větru, používají vlhkoměr nebo zkoušejí, jak je sněhová pokrývka „klouzavá“. A to všechno s jediným cílem. Snaží se přímo v přírodě zjistit, jak by mohl člověk vytvářet sněhovou pokrývku podobně jako příroda. Levně a efektivně.

„Spojením vědců a odborníků z různých oborů musíme dosáhnout toho, abychom naše přírodní zdroje neničili, ale naopak je využívali optimálně a smysluplně. Tyrolsko se v tomto ohledu může stát příkladem pro všechny ostatní,“ píše na stránkách tyrolského Sněhového centra jeho vedoucí Michael Rothleitner.

Za těmito slovy se ale schovává ryze praktický výzkum. S pomocí peněz od rakouské vlády, vedení spolkové země Tyrolsko i podnikatelů se sněhové centrum zabývá jakousi „záchrannou misí“ pro alpské lyžování. Vědci sbírají data, která by jim mohla pomoci vyvinout zařízení schopné vyrábět umělý sníh s mnohem menší spotřebou energie i vody než doposud. „Věřím, že se nám podaří snížit vodní a energetickou náročnost až o 25 %,“ říká Rothleitner.

Sám není vědec, ale právník a bývalý špičkový manažer, jehož úkolem je manažersky dovést výzkum do konce. I to svědčí o tom, jakou důležitost Tyrolsko i celé Rakousku tomuto snažení přisuzují. Důvod je jednoduchý: I když už dnes v Alpách „chrlí“ umělý sníh kolem 20 tisíc sněžných děl a další rychle přibývají, otázkou zůstává, jak dlouho bude umělé zasněžování ještě ekonomicky a ekologicky udržitelné.

Na horách totiž ubývá v posledních letech kvůli klimatickým změnám nejen sněhu, ale i vody potřebné k výrobě jeho náhražky. Navíc je zasněžování doslova žroutem elektřiny. Podle jedné rakouské studie citované v deníku Kurier je pro výrobu sněhové pokrývky na jeden hektar plochy nutných až 20 tisíc KWh elektrické energie. To je pro srovnání zhruba pět krát víc, než spotřebuje průměrná čtyřčlenná domácnost v Rakousku za rok.

 

Podobné je to s vodou. Podle stejné studie „padne“ na umělé zasněžování v Alpách tolik vody, kolik spotřebuje za rok celá Vídeň s 1,8 miliony obyvatel. A i když provozovatelé lyžařských středisek tvrdí, že na sjezdovkách jen zadržují vodu, která se na jaře vrátí do přírody, vodních zdrojů obecně ubývá.  

Energetická náročnost umělého zasněžování se každopádně promítá do cen a už dnes vyhání ceny za „skipasy“ do závratných výšek, což provozovatelům středisek přidělává největší starosti. Z lyžování se totiž pomalu, ale jistě stává místo masové zábavy sport pro bohaté. Na vině přitom paradoxně není jen klimatická změna a úbytek přírodního sněhu, ale i změna přístupu lyžařů, připomínající začarovaný kruh.

„Sněhové kanóny nepřišly na svět jen kvůli změnám klimatu,“ tvrdí Rothleitner. Za jejich nevídaným rozšířením stojí podle něj i současná touha po dokonalosti a komfortu. „Hoteliéři nemohou čekat, až napadne přírodní sníh. Chtějí přesně vědět, kdy začne sezóna, kdy mohou nabídnou hostům zasněžené sjezdovky,“ uvedl Rothleitner. Pokud má tedy podle něj něco zachránit lyžování jako druh masové zábavy, která přináší alpským zemích pracovní místa i obrovské zisky z cestovního ruchu, musí se výzkum opravdu soustředit na efektivnějšího výrobu umělé sněhu.

S tímto názorem přitom souhlasí i čeští provozovatelé lanovek a sjezdovek. „Sníh už je dnes možné vyrobit i při výrazně plusových teplotách. Jenže za cenu, která není ekonomicky udržitelná,“ řekl INFO.CZ prezident Asociace lanové dopravy ČR Jakub Juračka. Jedno izraelské zařízení, loni zkoušené i v Česku, vyrábí sněhovou pokrývku prakticky při jakékoliv venkovní teplotě. Původně totiž bylo vyvinuto pro potřeby chlazení v afrických diamantových dolech. Jenže jeho pořizovací cena se pohybuje kolem 50 milionů korun a stejně extrémní je i jeho energetická spotřeba.

I Juračka proto vidí spíše cestu v nápadech na zmenšení energetické náročnosti umělého zasněžování. „Třeba Poláci dokázali jedním zlepšovákem už snížit spotřebu energie u takzvaných sněžných tyčí až na čtvrtinu,“ uvedl Juračka. I česká Asociace lanové dopravy už před třemi lety vyzvala tuzemské univerzity, aby se pokusily vyrobit zařízení schopné vyrábět sníh levněji, efektivněji a pokud možno nejen za mrazu, ale i při teplotách kolem nuly. „Výzkum jedné z univerzit vypadá velmi nadějně. Kvůli možné patentové ochraně tohoto nápadu ale o něm zatím nechci příliš mluvit. Pokud by se ho podařilo dotáhnout do konce, byl by to nápad za miliardy,“ tvrdí Juračka.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818