Hodina Země: Po světě se zhasínají ikonické památky, do tmy se zahalil i Petřín

HalfPageAd-1

ČTK, raz

24. 03. 2018 • 22:00

Světoznámá opera v australském městě Sydney, ikonický oblouk v indické metropoli Dillí a mrakodrap Petronas v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpuru patří k prvním objektům, které vypnuly osvětlení v rámci letošní celosvětové akce upozorňující na naléhavost problémů spojených se změnou klimatu. Tradiční celosvětové události Hodina Země, při níž vypne světla řada objektů a budov, se na planetě postupně koná podle časových pásem od 20:30 do 21:30 místního času. Iniciativy se podeváté zúčastní také Česká republika, zhasnuto bude například osvětlení pražské Petřínské rozhledny.

Mobile-rectangle-3

Zhasínání světel u příležitosti Hodiny Země začalo v Sydney v roce 2007, od té doby se akce rozšířila do více než 180 zemí světa. Kromě vypínání osvětlení městských památek lidé po celém světě v rámci akce zhasínají také osvětlení svých domů.

Šedesát minut je příležitostí vyzvat společnost, aby se přesunula z "kultury konzumu" ke snaze chránit životní prostředí, uvedl indický ministr pro životní prostředí Harš Vardhan.

Mnoho obyvatel Dillí si ale zhasnutého oblouku, který byl postaven na počest indických obětí první světové války, nevšimlo. Lidé pokračovali v každodenních rituálech teplého počasí, kupovali si zmrzlinu, flirtovali a malé děti jezdily v pronajatých elektrických vozítkách. Oblouk hodinu halila tma, tiché volání po změně, napsala agentura AP.

SDÍLET

Billboard-bottom-1