Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hodně přísný trest. Za porušení politiky dvou dětí musel Číňan podstoupit sterilizaci

Hodně přísný trest. Za porušení politiky dvou dětí musel Číňan podstoupit sterilizaci

Měla to být radostná událost. Po deseti letech se dvaačtyřicetiletý Hu vypravil do rodného města, aby strávil Nový rok se svojí rodinou a přáteli. Krátce po příjezdu ho ale čínské úřady zatkly a donutily ho podstoupit vasektomii – chirurgický zákrok, který ho učinil neplodným. 

Nedobrovolný zdravotnický zákrok musel Hu podstoupit kvůli tomu, že porušil politiku dvou dětí. S první ženou má dva syny a dceru, druhá manželka mu dala čtvrté dítě. Takovou plodnost vyhodnotily úřady jako silně nežádoucí .

Úředníci si pro hříšníka přišli minulý týden ve středu do domu jeho kamaráda, který zrovna pořádal malou společenskou sešlost. „Neznal jsem je, ale oni věděli, kdo jsem,“ popsal Hu místnímu tisku s tím, že mu neřekli, proč musí jít s nimi.

Brzy se to ale dozvěděl. Společně s manželkou a nejmladším potomkem byl předveden před členy místní pobočky rodinné plánovací komise, která po něm chtěla, aby zaplatil 20 tisíc čínských yuanů za pohrdání politikou dvou dětí. „Odmítl jsem zaplatit, protože jejich konání bylo protiprávní,“ myslí si Hu. Místní autority o něm prý nemohly rozhodovat, protože má od roku 2015 trvalé bydliště v sousední provincii.  

Když chtěl odejít, obklopila ho skupina zhruba deseti lidí, povalila ho na pohovku a začala ho bít. Huova vyděšená manželka přivolala policii, ale tím rodině snad ještě přihoršila. „Řekli nám, ať spolupracujeme a poté odvedli moji ženu a dítě pryč,“ popsal situaci na místě Hu. Jemu zástupci komise pro rodinné plánování sdělili, že musí přijmout jejich podmínky, jinak bude muset podstoupit vasektomii.

Hu odmítl, a tak hned následující den musel podstoupit kastraci. Vasektomii provedl v operační místnosti v jedné z místních vládních budov doktor, kterého Hu dobře zná. „Znám se s ním více než 10 let. Je zkušený a hodný,“ tvrdí. 

Když se o případ začala zajímat média, zveřejnila komise pro rodinné plánování vyjádření, v němž stojí, že Hu podstoupil vasektomii dobrovolně poté, co mu byla „důkladně a do detailů“ vysvětlena vládní rodinná politika.

Čína omezuje porodnost od 80. let. Až do ledna loňského roku mohly mít páry pouze jedno dítě, poté došlo ke zmírnění restrikce a dnes mohou mít potomky dva. Porušování nařízení úřady přísně trestají, jak se přesvědčil na vlastní kůži i Hu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744