Honzo, vstávej nebo Rybičky, rybáři jedou! 5 dětských her, na které nostalgicky vzpomínáme | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Honzo, vstávej nebo Rybičky, rybáři jedou! 5 dětských her, na které nostalgicky vzpomínáme

Honzo, vstávej nebo Rybičky, rybáři jedou! 5 dětských her, na které nostalgicky vzpomínáme

Zavřely se dveře, aktovka letěla do kouta a do setmění se běhalo na hřišti – i tak si ještě někteří pamatují odpoledne po škole. Ti vyvolení možná už v devadesátých letech měli počítač, v osmdesátých letech a dřív se ale děti vracely domů pravidelně až na Večerníček. Pojďte si připomenout ty nejoblíbenější hry vašeho dětství, při kterých jste sváděli urputné souboje na hřištích nebo u klepačů na koberce.

Krvavé koleno

Hororová hra na honěnou, která možná čerpala inspiraci z děl Edgara Allana Poea, zřejmě neminula nikoho. Jeden z hráčů byl Krvavým kolenem a seděl opodál. S dalším hráčem, který představoval rodiče, se Koleno dohodlo, v kolik hodin si pro děti přijde. „Rodič“ s ostatními hráči se pak chytli za ruce, chodili dokola a zpívali: „Šestá hodina odbila a lampa ještě svítila. Sedmá hodina odbila a lampa ještě svítila…“. Když přišlo na určenou hodinu a „lampa zhasla“, vyrazilo Krvavé koleno do akce a snažilo se někoho dohonit. Kdo včas neutekl, ten se v dalším kole hry stal sám Krvavým kolenem.

Rybičky, rybáři jedou!

Další varianta hry na honěnou. Hřiště nebo tělocvična se rozdělily na dvě části. V jedné byl na začátku jeden rybář, v druhé zbytek hráčů, kteří dělali „rybičky“. S pokřikem „Rybičky, rybáři jedou!“ se rybář rozběhl proti rybičkám, které se snažily dostat na druhou stranu. Koho se rybář dotknul, ten se stal také rybářem a v dalším kole se rybáři chytili za ruce a dokázali tak lapit více rybiček. Hra skončila, když se ze všech rybek stali rybáři.

Městečko Palermo

Mafiánská hra, která se nyní nejvíce podobá oblíbenému karetnímu Bangu. Často se objevovala například u táboráků, protože při ní hráči sedí v kruhu. Je zde také jeden vypravěč, který celou hru řídí a jinak se aktivně neúčastní. Hráči začínají se skloněnou hlavou nebo zavázanýma očima. Vypravěč postupně mezi nimi poklepáním na rameno určí mafiány a následně vyšetřovatele Cattaniho (může jich být také víc). Ostatní jsou porotou.

Vypravěč vždy začíná příběh tím, že městečko Palermo usíná.  V tu chvíli všichni skloní hlavu. Následně se probudí mafiáni, kteří se posunky domluví na tom, kterého hráče z kruhu zabijí. Poté opět usínají a probouzí se Cattani, který tipuje, který hráč je mafiánem. Pokud tipne správně, vrah ze hry vypadává, pokud Cattani vrahovu totožnost neuhodne, hra pokračuje. Poté zvedají už hlavy všichni. Vypravěč říká, koho mafiáni v noci zabili a ostatní, kteří jsou ještě ve hře, začnou „lynčovat“ domnělého vraha. Na lynči se podílí i Cattani a mafiáni, kteří samozřejmě ostatním neprozrazují svoji roli ve hře. Hlasováním se pak určí, koho veřejnost odsuzuje k smrti. Dotyčný člověk pak ze hry vypadává a vypravěč oznámí, zda veřejnost zabila mafiána, Cattaniho nebo bezúhonného občana. Hra končí, pokud zemřou všichni vyšetřovatelé, nebo všichni mafiáni.

Honzo, vstávej!

Podivuhodná hra, u které se napodobovala různá zvířata. Jeden hráč, který představoval rodiče, si stoupnul asi 30 metrů před ostatní a začal vyvolávat „Honzo, vstávej!“. Ostatní pak volali „Kolik je hodin?“. Rodič si pak vymýšlel, kolik jakých kroků mají hráči udělat. Třeba tři slepičí nebo čtyři čapí. Kdo se k „mamince“ dostal nejdřív, ten vyhrál a v dalším kole hry sám dělal rodiče.

Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum!

Pod názvem, který vypadá jako hra na číšníky, se skrývá další distingovaná verze hry na honěnou. Na jedné straně hřiště byl vyvolávač, na druhé ostatní hráči. Vyvolávač se vždy k ostatním otočil zády a snažil se co nejrychleji říct „Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum!“. Během toho se hráči za jeho zády snažili dostat dopředu. Jakmile vyvolávač skončí, rychle se otočí a ostatní musejí ztuhnout. Kdo se pohnul, musel zpět na startovní čáru, ostatní mohli zůstat. Vyvolávač se pak opět otočil a říkal „Cukr, káva, limonáda,…“. Vyhrál ten hráč, kdo se jako první dostal až k vyvolávači a v dalším kole hry převzal jeho roli.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.