Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Horší než na skládce. Znečištění se nevyhnulo ani hlubokému Mariánskému příkopu

Horší než na skládce. Znečištění se nevyhnulo ani hlubokému Mariánskému příkopu

Mariánský příkop je s téměř jedenácti kilometry nejhlubším místem v mořích a oceánech země. Ačkoli se zdálo, že toto místo zůstane pro svoji nedostupnost dlouho nedotčené rukou člověka, ukazuje se, že je to omyl. Znečištění vody na jeho dně převyšuje i hodnoty v průmyslových oblastech nejznečištěnějších částí planety, uvádí portál The Economist.

Látky, které se do příkopu dostanou, se už ven nedostanou, a to i nebezpečné chemikálie. Studie týmu Alana Jamiesona z anglické univerzity v Newcastlu vyvrací tak teorie o tom, že lidský život nemá na prostředí v příkopu vliv. Zejména polychlorované bifenily využívané například při výrobě elektrických zařízeních nebo polybromované difenylethery, které se používají jako zpomalovače hoření, se mohou podle studie dostávat do těl organismů žijících v hlubinách příkopu.

Jamiesonův tým vyslal na dno Mariánského příkopu a zhruba deset kilometrů hlubokého příkopu Karmadec u pobřeží Nového Zélandu bezpilotní přistávací modul, který na dně zachytával různonožce, tedy druh korýšů žijících právě v hlubinách.

Modul shromáždil vzorky na deseti různých místech v hloubce v rozmezí od zhruba sedmi do více než deseti kilometrů pod mořskou hladinou. U korýšů pak britští vědci našli v nízké míře přítomnost polybromovaných bifenyletherů. Ovšem polychlorované bifenyly pak v tělech živočichů vykazovaly mimořádně vysoké množství.

Pro srovnání, v čistých pobřežních oblastech se bifenyly vyskytují v těle organismů ve výši maximálně jednoho nanogramu na gram tkáně. V případě nejznečištěnějších vod, jako je například řeka Liao v Číně dosahují bifenyly hodnoty kolem tisíce nanogramů. Různonožci z desetikilometrové hloubky pak vykázaly zhruba 500 nanogramů, v devíti kilometrech dokonce 800 nanogramů a v necelých osmi kilometrech pod hladinou naměřili výzkumníci neuvěřitelnou hodnotu 1900 nanogramů nebezpečné látky na gram tkáně korýše. Živočichové z příkopu Kermadec pak vykazovali úroveň chemikálií v těle o něco nižší, přesto znatelnou, a to od 50 do 250 nanogramů.

Proč právě v Mariánském příkopu je úroveň polychlorovaných bifenilů tak extrémní, není jasné. Důvodem by podle Alana Jamiesona mohl být severopacifický subtropický vír, který vynesl na povrch doslova ostrovy z odpadků. Miliony tun nejen plastů jsou proto zřejmě zdrojem těchto jedovatých látek.

Důsledky vysokého výskytu chemikálií v těle živočichů žijících na dně oceánu nejsou zatím příliš zřejmé. Polychlorované bifenyly u některých zvířat narušují například hormonální systém, způsobují také rakovinu.

Ekosystém na dně

I přes tmu, velmi nízké teploty a vysoký tlak jsou hlubokomořské příkopy domovem ekosystémů, stejně jako na jiných částech planety. Rozdílem je, že na mořském dně nejsou rostliny poháněné fotosyntézou, které jsou zdrojem příjmu potravy živočichů.

V mělčích částech oceánu přesto existují hydrotermální průduchy produkující látky, které jsou pak základem potravinového řetězce. Tyto průduchy podle dosavadních zjištění nedosahují pod hranici pěti kilometrové hloubky. Organické látky, které mohou sloužit jako potrava, se přesto i v těchto oceánských hlubinách vyskytují. Kam už sluneční světlo nedosáhne, klesají mrtvé organismy.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744