Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hotelová loď měla stovky volných míst. Před hurikánem ale odvezla jen hosty, ostatní nechala v nebezpečí

Hotelová loď měla stovky volných míst. Před hurikánem ale odvezla jen hosty, ostatní nechala v nebezpečí

Nepochopitelná bezohlednost, prachsprostý výsměch do smutných tváří malých dětí, žen a starců uvězněných na karibském ostrově Svatý Tomáš po ničivé smršti hurikánu Irma. Přesně tak vypadalo podle několika zdrojů jednání luxusního hotelového koncernu Mariott. Protože Irma zničila místní letiště, tamní hotel vypravil pro své hosty loď. Když se všichni hosté nalodili, zbývaly stále stovky volných míst. V přístavu se mezitím shromáždilo asi 35 lidí, zraněných starců, žen a dětí, kteří rovněž chtěli před následky hurikánu uniknout do bezpečí. Zmizet z cesty hurikánu Jose, který na ostrov směřoval. Jenže místo soucitu kapitána a pomoci námořníků přišlo jen zatroubení lodi a nepochopitelné ponechání zoufalých lidí jejich osudu. 

„Zkrátka nás zanechali v přístavu, mě a dalších 35 lidí. Většina z nás nemá kam jít,“ píše Cody Howard, účastník celé události, na sociální síti Facebook. Tento lovec bouřek jel na ostrov fotit hurikán Irma, nicméně jeho plán na návrat ztroskotal ve chvíli, kdy bylo místní letiště následky přírodních živlů zničeno.

Doufal tak, že se z ostrova, kde docházelo jídlo i voda a elektřina téměř nefungovala, dostane na jedné z lodí. Jaké bylo jeho zklamání, když ani jeho, ani zbylé lidi na palubu plavidla objednaného hotelem Mariott nepustili.

Stejný popis situace potvrzuje i Američanka Naomi Ayalová, která byla na ostrově Svatého Tomáše na dovolené. Tu celý incident znechutil natolik, že odjezd lodi natočila na mobilní telefon a vyvěsila na sociální síť. „Bylo to rozhodnutí Mariottu,“ tvrdí rozhodně. „Na lodi bylo asi 600 míst, tři stovky jich zaplnili hosty hotelu. A pak bylo v přístavu asi 35 lidí, kteří už na loď nemohli, protože hosty nebyli,“ spílá Mariottu Ayalová. Později upřesnila, že loď měla kapacitu 1800 míst, z toho dokonce 1300 bylo volných.

„Místo toho, abychom se mohli dostat na letiště do Portorika a letět domů, museli jsme čekat na hurikán Jose. A to se většina z nás ještě ani nevzpamatovala z hurikánu Irma,“ dodává Ayalová.

Hotel Mariott se odpovědnost snažil přehodit na správu přístavu. Společnost provozující pětihvězdičkové hotely totiž narychlo sestavila seznam svých klientů, které měla loď z ostrova převézt. Tento seznam následně předala přístavní správě, která údajně zakázala, aby byl přepraven kdokoliv další.

A s tím, jak se blížil hurikán Jose, již nebyl čas vyjednávat detaily. Kapitán údajně volal i výkonnému řediteli řetězce hotelů Mariott, který však odmítnul převzít odpovědnost za přepravu „neautorizovaných“ cestujících, tvrdí Ayalová na svém facebookovém příspěvku.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744