„Houstone, máme problém“ z Apolla nikdy nezaznělo. Bizarní příběh jedné z nejznámějších frází na světě | info.cz

Články odjinud

„Houstone, máme problém“ z Apolla nikdy nezaznělo. Bizarní příběh jedné z nejznámějších frází na světě

13. dubna  1970 otřásla letem Apollo 13 exploze jedné z kyslíkových nádrží. Servisní modul se zahalil do tmy, Země byla víc než 300 tisíc kilometrů daleko. Jeden z astronautů poslal vzkaz, který se světu vryl do paměti: „Houstone, máme problém“. Tříčlenná posádka jako zázrakem přežila a z této fráze se stala kulturní ikona. Používají ji komentátoři ve sportu, politici, spisovatelé i lidé v běžném životě, když se věci pokazí. Tahle hláška ale z Apolla 13 ve skutečnosti  nikdy nezazněla.

„Houstone, máme problém“ je jeden z nejznámějších zkomolených citátů. V noci, kdy na palubě Apolla došlo k výbuchu, zněl rozhovor mezi astronauty Jackem Swigertem a Jamesem Lovellem trochu jinak, upozorňuje americký list The Washington Post.

Swigert tehdy doslova řekl: „Okay, Houstone, měli jsme tu problém.“ „Tady Houston, zopakujte to, prosím,“ ozvalo se z řídícího střediska. „Uh, Houstone, měli jsme problém,“ řekl pak Lovell. Vše je nahrané na kazetě, kterou má k dispozici NASA.

Pokud na vyhledávači Google vyhledáte frázi „Houston, we have a problem“, vyjede vám na 800 tisíc výsledků. Když zadáte originální znění, jsou to pouze tři tisíce. Jak k této zkratce došlo?

Novináři listu Houston Chronicle vše přisuzují slavnému filmu Apollo 13 s Tomem Hanksem v hlavní roli. Podle linguistky Naomi S. Baronové  ve filmech nepotřebujete slova jako „okay“, „tak“, „podívej“ nebo „dobře“. Dispečeři potřebují signál, diváci ale ne. Originální znění hlášky by se podle ní tolik nechytlo, tomu věří i scenáristi.

„Minulý čas nezní tak dramaticky, jako když se řekne – Máme problém. To znamená, že problém se právě děje, že to probíhá, tak to i ve skutečnosti bylo,“ říká scenárista William Broyles Jr., který přiznává, že ve filmu slova záměrně upravil.

O něco dřív už ale stejnou zkratku udělali v jiném filmu, a to v roce 1974. Snímek se tehdy jmenoval přímo „Houstone, máme problém.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud