Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Houstone, máme problém“ z Apolla nikdy nezaznělo. Bizarní příběh jedné z nejznámějších frází na světě

„Houstone, máme problém“ z Apolla nikdy nezaznělo. Bizarní příběh jedné z nejznámějších frází na světě

13. dubna  1970 otřásla letem Apollo 13 exploze jedné z kyslíkových nádrží. Servisní modul se zahalil do tmy, Země byla víc než 300 tisíc kilometrů daleko. Jeden z astronautů poslal vzkaz, který se světu vryl do paměti: „Houstone, máme problém“. Tříčlenná posádka jako zázrakem přežila a z této fráze se stala kulturní ikona. Používají ji komentátoři ve sportu, politici, spisovatelé i lidé v běžném životě, když se věci pokazí. Tahle hláška ale z Apolla 13 ve skutečnosti  nikdy nezazněla.

„Houstone, máme problém“ je jeden z nejznámějších zkomolených citátů. V noci, kdy na palubě Apolla došlo k výbuchu, zněl rozhovor mezi astronauty Jackem Swigertem a Jamesem Lovellem trochu jinak, upozorňuje americký list The Washington Post.

Swigert tehdy doslova řekl: „Okay, Houstone, měli jsme tu problém.“ „Tady Houston, zopakujte to, prosím,“ ozvalo se z řídícího střediska. „Uh, Houstone, měli jsme problém,“ řekl pak Lovell. Vše je nahrané na kazetě, kterou má k dispozici NASA.

Pokud na vyhledávači Google vyhledáte frázi „Houston, we have a problem“, vyjede vám na 800 tisíc výsledků. Když zadáte originální znění, jsou to pouze tři tisíce. Jak k této zkratce došlo?

Novináři listu Houston Chronicle vše přisuzují slavnému filmu Apollo 13 s Tomem Hanksem v hlavní roli. Podle linguistky Naomi S. Baronové  ve filmech nepotřebujete slova jako „okay“, „tak“, „podívej“ nebo „dobře“. Dispečeři potřebují signál, diváci ale ne. Originální znění hlášky by se podle ní tolik nechytlo, tomu věří i scenáristi.

„Minulý čas nezní tak dramaticky, jako když se řekne – Máme problém. To znamená, že problém se právě děje, že to probíhá, tak to i ve skutečnosti bylo,“ říká scenárista William Broyles Jr., který přiznává, že ve filmu slova záměrně upravil.

O něco dřív už ale stejnou zkratku udělali v jiném filmu, a to v roce 1974. Snímek se tehdy jmenoval přímo „Houstone, máme problém.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744